MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie płać, jeśli nie musisz

Katarzyna Zimna
Przeczytaj, komu przysługuje zwolnienie z abonamentu radiowo-telewizyjnego Osoby po 75. roku życia, inwalidzi, renciści i kombatanci mogą oglądać telewizję i słuchać radia za darmo.

Przeczytaj, komu przysługuje zwolnienie z abonamentu radiowo-telewizyjnego
Osoby po 75. roku życia, inwalidzi, renciści i kombatanci mogą oglądać telewizję i słuchać radia za darmo. Muszą tylko spełniać wymagane warunki i złożyć na poczcie specjalne oświadczenie.

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata za możliwość słuchania radia lub oglądania telewizji. Sam fakt posiadania w domu odbiornika taką możliwość stwarza, niezależnie od tego, czy go używasz, czy nie i co oglądasz. Jeśli masz telewizor, to znaczy, że możesz odbierać programy telewizji publicznej i za to musisz płacić, niezależnie od posiadanych anten satelitarnych, dekoderów i telewizji kablowej.
Możesz jednak zostać z tej opłaty zwolnionym, jeśli jesteś osobą starszą lub niepełnosprawną. Warunek: nie mieszkasz z dwiema (lub więcej) osobami, które skończyły 26 lat i same nie spełniają warunków do uzyskania zwolnień.

Starsi i niepełnosprawni
Za oglądanie telewizji i słuchanie radia nie muszą płacić osoby:
* z I grupą inwalidzką lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji albo o znacznym stopniu niepełnosprawności (trzeba mieć orzeczenie ZUS-u lub Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności),
* co do których orzeczono o trwałej lub okresowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny (orzeczenie i zaświadczenie o pobieraniu zasiłku),
* które ukończyły 75 lat (dowód osobisty),
* które pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną (decyzja MOPS-u lub ZUS-u),
* całkowicie głuche lub z obustronnym upośledzeniem słuchu (legitymacja Polskiego Związku Głuchych, orzeczenie lub zaświadczenie lekarskie potwierdzające głuchotę),
* niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent (legitymacja Polskiego Związku Niewidomych, Związku Ociemniałych Żołnierzy RP, orzeczenie lub zaświadczenie lekarskie).
Jeśli jesteś na tej liście, musisz wypełnić i złożyć na poczcie oświadczenie – dostaniesz je na poczcie. Musisz w nim wpisać swoje imię i nazwisko, adres i numer dowodu osobistego. Zabierz ze sobą dokument, który potwierdzi twoje uprawnienie do zwolnienia. Jeśli nie możesz sam pójść na pocztę, poproś bliskiego lub sąsiada, żeby oświadczenie do wypełnienia przyniósł ci do domu. Możesz też załatwić to u listonosza.

Inwalidzi i kombatanci
Z abonamentu zwolnieni są także:
* inwalidzi wojenni i wojskowi (książka inwalidy wojennego lub wojskowego wystawiona przez organ emerytalno-rentowy),
* kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi (legitymacja osoby represjonowanej),
h inwalidzi będący ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (legitymacja osoby represjonowanej),
* członkowie rodzin po takich kombatantach i inwalidach (zaświadczenie z Urzędu ds. Kombatantów oraz legitymacja z ZUS z wpisem: członek rodziny po zmarłym inwalidzie wojennym lub wojskowym),
* inwalidzi, którzy byli żołnierzami zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianymi w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (zaświadczenie organu wojskowego potwierdzające rodzaj i okres tej pracy oraz orzeczenie o inwalidztwie).

Zabierz ze sobą książeczkę
Jeśli zaliczasz się do jednej z powyższych grup, nie musisz składać żadnego oświadczenia, wystarczy sam dokument uprawniający do ulgi.
– Jeżeli ktoś dotychczas płacił abonament, a teraz został np. rencistą lub skończył 75 lat i zyskał prawo do zwolnienia z tych opłat, to udając się do urzędu pocztowego, powinien zabrać ze sobą książeczkę RTV. Jest w niej blankiet który należy wypełnić, aby przejść na abonament bezpłatny – mówi Krystyna Politacha-Wardęga, rzeczniczka Poczty Polskiej. •

Masz pytanie?
Zadzwoń dziś w godz. 13-14 pod bezpłatny numer 0800-570-270. Na pytania odpowiadać będzie Krystyna Politacha-Wardęga, rzeczniczka Poczty Polskiej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto