18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadodrze: Wystawa polskiej porcelany i ceramiki lat 1950-1990 ze zbiorów seniorów Nadodrza

red
Nadodrze zaprasza na wystawę Nadodrzanie w porcelanie
Nadodrze zaprasza na wystawę Nadodrzanie w porcelanie Nadodrze/Maja Zabokrzycka
Nadodrze. Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze zaprasza na wystawę polskiej porcelany i ceramiki lat 1950-1990 ze zbiorów seniorów Nadodrza.

Nadodrze: Nadodrzanie w porcelanie – wystawa polskiej porcelany i ceramiki lat 1950-1990 ze zbiorów seniorów Nadodrza.

Nadodrze – porcelana

Już w najbliższy piątek w Łokietka 5 – Infopunkcie Nadodrze odbędzie się wernisaż wystawy Nadodrzanie w porcelanie. O godzinie 19 otwarta zostanie wystawa prezentującą ceramikę produkowaną przez największe polskie zakłady produkcyjne. Organizatorem wystawy jest Nadodrzańska Rada Seniorów, działająca przy Infopunkcie.
Wystawa prezentuje porcelanę i ceramikę pochodzącą z prywatnych zbiorów osób związanych z Nadodrzańską Radą Seniorów oraz sympatyków organizowanej przez nią kawiarenki społecznej. Ekspozycja ta jest kolejnym przedsięwzięciem firmowanym przez Departament Historyczny Rady Seniorów.
Eksponaty ukazane na wystawie były powszechne dostępnymi w okresie PRL-u produktami. W prezentowanym zbiorze znajduje się jednak kilka takich, które stanowią prawdziwe perełki – tworzone w małych seriach unikaty, o wysokiej wartości. Szczególnie warte obejrzenia są: patera wyprodukowana dla LOT-u przez Karolinę w Jaworzynie Śląskiej, serwis Opole z Zakładu Porcelitu Stołowego Tułowice, figurka Indyk zaprojektowana dla Ćmielowa, serwis kawowy Iza wyprodukowane w Chodzieży, a także wyroby nawiązujące do sztuki ludowej – ręcznie malowana ceramika z Koła i Włocławka.
Kto, z żyjących w okresie PRL-u, nie pamięta, jak żmudne było pozyskanie rzeczy potrzebnych do życia. Nabycie czegokolwiek począwszy od mebli, pralek, czy naczyń, po produkty potrzebne do codziennego funkcjonowania, czyli żywność, okupić trzeba było nie raz całonocnym wystawaniem w kolejce. Produkty zdobyte z takim trudem zyskiwały wartość dodatkową. Szlachetne wyroby, na tle szablonowej brzydoty, lśniły niczym trofea wojenne.
Nie mniej ważne były osobiste historie, zapisane w porcelanie. Dlatego w katalogu wystawy znajdą Państwo opowieści, które wraz z eksponatami przekazali ich właściciele.
Komentarza do zgromadzonych obiektów udzieli dr Barbara Banaś – dr historii sztuki, kustosz Dziełu Ceramiki i Szkła Współczesnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu i autorka książki „POLSKI NEW LOOK. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.” Kuratorką wystawy jest Malwina Janusz.
W trakcie wernisażu zapraszamy na degustację kawy serwowanej przez wrocławską palarnię Etno Cafe.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto