Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Wrocławskiej zbudowano pojazd pancerny (ZDJĘCIA)

Michał Wychodil
Wóz M-ATV G10 zaprojektowany przez Politechnikę Wrocławską i firmę Germaz
Wóz M-ATV G10 zaprojektowany przez Politechnikę Wrocławską i firmę Germaz Maciej Kulczyński
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowali samochód na miarę poważnej konkurencji dla amerykańskiego hummera. Pod kierunkiem prof. Eugeniusza Rusińskiego projekt pancernego wozu M-ATV G10 zamieniono w prototyp.

Pomysł konstrukcji narodził się na Politechnice dwa lata temu. - Inspiracją były wydarzenia wojny w Iraku. Polacy byli zszokowani informacjami, że nasi żołnierze, najeżdżając na miny, giną z powodu braku odpowiednio opancerzonych samochodów - wspomina profesor. Transporter doczekał się prezentacji na targach wojskowych MSPO 2010 w Kielcach. Waży 12,5 t, mieści 10 żołnierzy, ma 10-milimetrowy pancerz. - Z otwartymi drzwiami przypomina słonia, co budziło podziw wśród zainteresowanych - podkreśla prof. Rusiński.

Nie wszyscy na Politechnice już wiedzą o nowoczesnym wozie dla żołnierzy. Student Krzysztof Matyński: - Ja nic o tym nie wiem, ale mój brat studiuje na Wydziale Mechanicznym, to na pewno coś kojarzy.

Kołowy transporter opracowało konsorcjum Wydziału Mechanicznego i polskiej firmy Germaz. Projekt pochłonął 5 mln złotych. - Od państwa otrzymaliśmy jedną piątą sumy, więc potrzebny był inwestor, który dołoży pozostałe środki. Była nim firma Germaz - tłumaczy profesor.

Pracując nad wozem bojowym, Politechnika Wrocławska stworzyła własne patenty. Innowacyjny jest w pełni kanciasty kształt kadłuba przypominający literę V. To sprawia, że jest on odporny zarówno na wybuchy min, jak ostrzał z broni strzeleckiej i lekkiej artylerii.

- Proszę zwrócić uwagę, że hummer w porównaniu do naszego transportera jest płaski - chwali się profesor.

Do budowy pojazdu wykorzystano stal i laminaty. Drugim atutem konstrukcji jest podwozie zbudowane na bazie mercedesa unimog. Elastycznie podwieszone do karoserii umożliwia jazdę po nierównym terenie, a dodatkowo chroni załogę przed wybuchem.

Naukowcy zaprojektowali specjalne fotele na ruchomych szynach, zwiększające bezpieczeństwo załogi. Pojazd przeszedł testy na poligonie.

Chęć zakupu pojazdu pancernego z Politechniki wyraziło już kilka krajów z Europy i Azji. Ale ze względu na tajemnicę handlową ich nazwy nie są podane do wiadomości publicznej. Pomimo zainteresowania polskich oficerów, brak na razie zamówień na produkcję dla Wojska Polskiego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto