Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katedra św. Marii Magdaleny niszczeje

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu wymaga gruntownego remontu. Kolejne starania proboszcza Bogdana Skowrońskiego o uzyskanie funduszy na renowację obiektu skończyły się fiaskiem.

Znajdująca się w centrum Wrocławia katedra św. Marii Magdaleny, zamiast cieszyć oko pięknymi freskami, straszy zaciekami na ścianach i sypiącym się sufitem.

Wiele razy przebudowywana, dziś wymaga gruntownego remontu. Kościół pamięta jeszcze pożar z 1945 roku. - Wszystkie świątynie w centrum miasta zostały już wyremontowane. Została tylko nasza katedra - żali ks. Piotr Mikołajczak, wikary.

Na remont nie ma pieniędzy, bo parafia jest za biedna, żeby zapewnić wkład własny potrzebny do uzyskania dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Konieczne jest wniesienie do przedsięwzięcia własnego kapitału przez organizację starającą się o wsparcie finansowe. Nasz kościół wymaganej sumy nie posiada - mówi ks. Mikołajczak.

Ksiądz prosił o wsparcie miasto, ale nie przyniosło to skutku. Wtedy postanowił  szukać pomocy u osób, które docenią piękno katedry. Znalazł ją u dr Piotra Oszczanowskiego z Instytutu Historii Sztuki, autora wydanego właśnie przewodnika o kościele św. Marii Magdaleny.

Wystawa przed katedrą


Dr Oszczanowski wraz ze swoimi studentami z Inwentaryzatorskiego Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki zdecydował się na stworzenie wystawy, ukazującej piękno zaniedbanego budynku.

- Główną ideą przyświecającą nam przy tworzeniu wystawy była promocja katedry oraz zabytków, które znajdują się w jej zakamarkach - mówi Agnieszka Patała, jedna z autorek projektu.

To nie tylko promocja kościoła

Innym celem, który chcieli osiągnąć studenci, było ukazanie historii katedry od czasów, kiedy została wybudowana, przez pożar w 1945 roku, aż do dnia dzisiejszego. Znajdziemy tu informację o tym, jaka była skala zniszczeń kościoła po 1945 roku, jak wyglądał słynny Dzwon Biednych Grzeszników i jaka jest historia Mostka Czarownic. 

Według księdza Piotra, wystawa "Depozytariusz przeszłości, wyzwanie przyszłości" to nie tylko promocja zabytku, ale także swoista prowokacja, która ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Wrocławia na problem katedry.

Do tej pory wyremontowano dach kościoła. Na gruntowną renowację katedra jeszcze poczeka. W planach jest rekonstrukcja dwóch renesansowych hełmów na wieżach katedry.

Wystawę dokumentującą historię świątyni można oglądać obok katedry św. Marii Magdaleny do końca sierpnia, potem przeniesie się do wnętrza kościoła.


Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto