Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzmanów - Tak tu było

red.
Już w średniowieczu mieszkańcy Jerzmanowa mogli się szczycić niewielkim kościołem. Jerzmanów (niemiecka nazwa Herrmannsdorf) pierwszy raz wzmiankowany był w 1245 roku. Wtedy też osada nazywała się Gezmanouo.

Już w średniowieczu mieszkańcy Jerzmanowa mogli się szczycić niewielkim kościołem.
Jerzmanów (niemiecka nazwa Herrmannsdorf) pierwszy raz wzmiankowany był w 1245 roku. Wtedy też osada nazywała się Gezmanouo.

Osiem lat później wieś znowu doczekała się wzmianki. Wtedy też ustalono, że mieszkańcy wsi muszą płacić dziesięcinę - czyli rodzaj podatku - wrocławskiemu szpitalowi krzyżowców od św. Macieja. W XIV wieku powstał we wsi kościół. Istnieje do dziś, otoczony murem. W czasach średniowiecznych świątynie bowiem pełniły również funkcje obronne. Wszystko dlatego, że często były jedynymi niedrewnianymi budynkami w okolicy.

Z zapisków wynika, że w XVIII wieku były tu dwa majątki. Jeden, z z kościołem katolickim, plebanią, szkołą i karczmą i 12 gospodarstwami, należał do komandorii joannitów Bożego Ciała we Wrocławiu (aż do sekularyzacji w 1810). Drugi, z kościołem ewangelickim i szkołą, pozostawał w rękach prywatnych. W połowie XIX wieku wzmiankowano w osadzie 800 mieszkańców i nadal 2 majątki. Podczas II wojny światowej wojska radzieckie opanowały Jerzmanów 20 II 1945 roku. Do Wrocławia osada została przyłączona w 1973 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto