Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co sadzić pod domem: drzewa czy krzewy?

Joanna Lis, architekt krajobrazu, Galeria Ogrodnicza Zielone Centrum
fot. Polskapresse
Wydawać by się mogło, że sadzenie drzew w ogrodach, parkach, przy ulicach, na osiedlach itd. jest sprawą zupełnie oczywistą i nie wymaga szerszego komentowania. Jednak z doświadczeń podczas pracy projektowej i wielu rozmów z klientami Zielonego Centrum, którzy zwracają się po poradę przy doborze roślin, powtarza się dość zaskakująca dla nas opinia: "drzewa to tylko w dużych ogrodach o powierzchni przynajmniej kilku tysięcy metrów kwadratowych, u nas to można sadzić tylko niskie krzewy".

Więcej porad dla każdego działkowicza znajdziesz w serwisie: Z NAMI NA DZIAŁKĘ

A jeżeli już, jedynymi branymi pod uwagę drzewami są odmiany szczepione na pniach o wysokości maksymalnej 2,0-2,2 m, a najchętniej nieprzekraczające 1,6 m.

W kontaktach z klientami urządzającymi samodzielnie ogrody oraz podczas pracy projektowej, nie ulegamy tej bezpodstawnej obawie przed sadzeniem drzew. Nawet w małych ogrodach, których powierzchnia nie przekracza 500 mkw. Wszystko pozostaje kwestią doboru odpowiedniego gatunku i odmiany drzewa, miejsca jego usytuowania oraz wyboru sposobu prowadzenia.

Podstawą planowania nasadzeń jest operowanie docelowymi wielkościami roślin, czyli rozmiarem dorosłej rośliny. I chociaż wymaga to pewnej wyobraźni i znajomości docelowych gabarytów kupowanej rośliny, to tylko w ten sposób unikniemy zbytniego zwarcia roślin, kolizji konarów drzew z ogrodzeniami, rynnami, elewacją budynku itd. I chociaż drzewa są niezbędnym elementem ogrodu; są "sufitem" ogrodowych wnętrz; należy zachować pewną ostrożność i rozwagę w ich lokalizowaniu na działce.

Jeśli przyjmiemy, że duże drzewa (dęby, platany, lipy) sadzimy w odległości 6-8 m od elewacji budynków i 3 m od instalacji technicznych, to możemy być spokojni o przestrzeń dla rozwoju ich koron i korzeni. Mniejsze gatunki można sadzić bliżej, jednak zawsze unikajmy sytuacji styku docelowej średnicy korony z trwałymi elementami budowlanymi. Nie należy także zupełnie beztrosko sadzić drzew z myślą, że "jeśli będą przeszkadzać, zostaną wycięte".

Aktualny stan przepisów prawa pozwala na usuwanie, także w prywatnych ogrodach, bez uzyskania pozwolenia na wycinkę, drzew i krzewów owocowych, a ozdobnych w wieku do 10 lat, przy zastrzeżeniu, że obszar, na którym jest ogród, nie jest pod opieką konserwatora zabytków (często całe osiedla). Dla określenia wieku drzewa i gatunku warto skonsultować się z architektem krajobrazu, dendrologiem lub doświadczonym ogrodnikiem. Jeżeli jednak konieczna jest wycinka drzewa, na które potrzebne jest pozwolenie, udział specjalisty w zakresie dendrologii jest absolutnie konieczny.

Jednak dobrze przemyślane nasadzenia drzew w ogrodach przydomowych pozwalają uniknąć kłopotliwych wycinek i przynoszą praktycznie same korzyści dla estetyki, ale przede wszystkim nastroju ogrodu. To właśnie drzewami buduje się tzw. szkielet ogrodu. To one tworzą miejsca zaciszne i zacienione, nazywane gabinetami ogrodowymi, a największe drzewa sadzone na otwartych przestrzeniach są tzw. ważnymi czy soliterowymi. Posadzone, jako aleje i szpalery lub swobodne grupy, dzielą przestrzeń ogrodu na strefy. Warto mieć drzewo i to o wysokości przynajmniej 6-8 m, w bliskiej odległości od słonecznego tarasu o zachodniej i południowej wystawie, by podczas upalnych dni schronić się w jego cieniu. A może w wejściowej strefie ogrodu jest miejsce by stworzyć "bramę" z dwóch jednakowych drzew po obu stronach ścieżki do domu.

Zobacz też: Czym wyłożyć ogrodowe ścieżki, placyki i podjazdy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto