Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Żołnierzy Polskich [7 cudów - nominacja]

Justyna Bednarska
Justyna Bednarska
Cmentarz na Oporowie nie kojarzy mi się ze smutkiem. Wręcz przeciwnie, jest to dla mnie miejsce radosne. Jego nietypowy klimat sprawia, że często tam wracam.

Pierwotnie była to góra pełna gruzu. W 1947 roku narodził się pomysł, by na wzgórzu powstał cmentarz. I już od 1951 zaczęto pochówek ofiar wojny, jeńców wojennych, więźniów, bezimiennych ofiar zbrodni hitlerowskich oraz robotników z obozów pracy na Dolnym Śląsku.

W latach 60. artyści wrocławscy: rzeźbiarka Łucja Skomorowska–Wilimowska oraz architekci - Tadeusz Teller i Józef Sztajer zmienili koncepcję wyglądu cmentarza. Postanowili go rozbudować i zaproponowali inną oprawę plastyczną.

To dzięki nim w centralnej części wzgórza stanął piękny pomnik (23 metry wysokości), zrobiony na kształt skrzydeł husarskich. Uformowane na nich płaskorzeźby przedstawiają sylwetki żołnierzy poległych w walce. Ciekawa konstrukcja rzeźby i grobowców odwołują się do zwycięstwa wojska polskiego. Mogiły żołnierzy połączone są mieczami grunwaldzkimi, co jest symbolem waleczności.

Wzniesienie nad rzeką Ślęzą ma monumentalny charakter. Na cmentarzu odbywają się regularne obchody uroczystości związane ze świętami narodowymi. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających są piękne widoki. 

Często wspinam się po schodach na samą górę i tam, na szczycie odpoczywam. Niezwykłe miejsce.

Wygraj odtwarzacz DVD!Wybierz z nami 7 cudów Wrocławia.
Wszystkich Świętych 2009 - informacje
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto