Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burze w Polsce – jak zabezpieczyć dom przed piorunami?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Żeby spokojnie przetrwać letnie burze, dom warto zabezpieczyć – oraz ubezpieczyć.
Żeby spokojnie przetrwać letnie burze, dom warto zabezpieczyć – oraz ubezpieczyć. Boboshow (Pixabay.com)
Letnie burze w Polsce to zagrożenie, przed którym warto się chronić. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć dom przed piorunami oraz porywistym wiatrem.

Letnie burze w Polsce i towarzyszące im wyładowania atmosferyczne nie tylko stanowią śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, ale też zagrażają naszemu dobytkowi. Komenda Głównej Straży Pożarnej ostrzega, że uderzenia pioruna wywołały w zeszłym roku w Polsce ponad 540 pożarów, a tegoroczne gwałtowne wahania temperatury mogą sprawić, że takich zdarzeń będzie jeszcze więcej. Jak zabezpieczyć dom przed burzą, by spokojnie przetrwać groźną pogodę?

Co przyciąga pioruny?

Błyskawice mogą pięknie wyglądać na zdjęciach, na żywo są jednak bardzo niebezpieczne. Jedno uderzenie pioruna zawiera dość elektryczności, żeby zasilać 100-watową żarówkę przez ponad miesiąc. Bezpośrednie porażenie zwykle oznacza śmierć na miejscu lub poważne obrażenia, a uderzenie w sieć elektryczną nieraz potrafi przepalić wszystkie podłączone do niej sprzęty – co może skończyć się pożarem.

Wyładowanie elektryczne podczas letniej burzy zawsze szuka najkrótszej drogi pomiędzy chmurami a powierzchnią ziemi. Z tego powodu na uderzenie pioruna najbardziej narażone są budynki wysokie (np. wieżowce, kościoły) oraz położone na wzniesieniach terenu. Błyskawice przyciągają też:

 • drzewa,
 • słupy energetyczne,
 • maszty,
 • anteny telewizyjne,
 • wieże przekaźnikowe,
 • wysokie budynki w sąsiedztwie,
 • duże metalowe obiekty.

Warto jednak pamiętać, że budynki położone na nizinach z dala od wysokich struktur wcale nie są w pełni bezpieczne podczas burzy – błyskawica może uderzyć gdziekolwiek. Co więcej, groźne dla urządzeń w naszym domu może być nie tylko bezpośrednie trafienie pioruna w nasz dom, ale także w dowolny punkt w promieniu ok. 1,5 km.

Instalacja odgromowa – najlepsze zabezpieczenie przed piorunami

Istnieje kilka sposobów ochrony przed zagrożeniem, jakie stanowią burze w Polsce i wyładowania atmosferyczne. Najważniejsze z nich to:

 • instalacja odgromowa (piorunochron),
 • ograniczniki przepięć,
 • ubezpieczenie.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie domu przed burzą, najlepiej zacząć od piorunochronu. O skuteczności tego przyrządu przekonujemy się już od stuleci – pierwsze piorunochrony powstały w osiemnastym wieku. W razie uderzenia błyskawicy w dom zewnętrzna metalowa siatka przechwytuje prąd i kieruje go bezpiecznie do ziemi (do tzw. uziomu). Najprostsze piorunochrony, jakie spotkać można czasem na polskich wsiach, składają się po prostu z umieszczonego na dachu metalowego pręta połączonego drutem z ziemią, lepiej jednak zainwestować w bardziej profesjonalny system.

Sam piorunochron jest urządzeniem bardzo prostym i niewymagającym obsługi, warto jednak do jego montażu zatrudnić fachowca – błędnie umieszczony nie będzie spełniał swojej funkcji. Pamiętajmy też, że instalacja odgromowa powinna przynajmniej raz w roku przejść kontrolę stanu technicznego. Cena instalacji odgromowej waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od regionu kraju, materiału oraz powierzchni dachu.

Ograniczniki przepięć, czyli jak ochronić urządzenia

Ochrona przepięciowa to kolejne rozwiązanie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Jej zadaniem jest ograniczanie przepięć, czyli nagłych, silnych wzrostów napięcia w sieci elektrycznej. Przepięcia mogą doprowadzić do przepalenia podłączonych do prądu urządzeń – m.in. telewizorów, komputerów, laptopów, ładujących się tabletów czy telefonów komórkowych, odbiorników radiowych, systemów nagłośnienia czy sprzętu AGD.

Ochrona przed tym zagrożeniem polega na montażu ograniczników przepięć. Ograniczniki to urządzenia, które w razie wzrostu napięcia w sieci przechwytują i przekazują nadmiar energii elektrycznej do gruntu. Istnieje wiele typów ograniczników różniących się jakością, stopniem skomplikowania instalacji i ceną. Montuje się je z reguły w rozdzielnicy głównej, złączu budynku oraz tuż przy ochranianych sprzętach.

Najpopularniejszą formę ograniczników stanowią ograniczniki przepięć klasy D, czyli listwy przeciwprzepięciowe lub antyprzepięciowe. Na ogół są to specjalne przedłużacze z wyłącznikiem, wyposażone w bezpieczniki zapobiegające uszkodzeniu podłączonych do sieci urządzeń. Listwy antyprzepięciowe często posiadają też stabilizator napięcia, chroniący sprzęty przed mniejszymi wahaniami napięcia prądu. Ceny listw zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać, że jeżeli instalacja budynku nie jest chroniona ogranicznikami przepięć przy rozdzielnicy głównej i złączu budynku, w razie uderzenia pioruna same listwy mogą nie wystarczyć.

[Quiz] Sprawdź, czy dasz się oszukać! Pułapki w ogłoszeniach nieruchomości

Jak zachować się podczas burzy?

Jeżeli podczas burzy znajdujemy się w domu, nawet odpowiednio zabezpieczonym, zawsze warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Gdy pogoda zaczyna się psuć, najlepiej:

 • nie wychodzić z domu bez potrzeby,
 • zamknąć dokładnie wszystkie drzwi i okna,
 • wyłączyć z prądu wszystkie urządzenia elektryczne (komputery, laptopy, zestawy stereo, telewizory itp.) lub przynajmniej wyłączyć listwy antyprzepięciowe,
 • wyciągnąć z gniazdek kabel antenowy od telewizora oraz kabel internetowy,
 • przygotować w łatwo dostępnym miejscu awaryjne oświetlenie (latarkę lub świece) i inne niezbędne rzeczy, np. leki,
 • unikać korzystania z urządzeń bezpośrednio podłączonych do gniazdka (suszarek, elektrycznych maszynek do golenia, wiertarek itp.),
 • trzymać się z dala od okien i drzwi.

Warto zwrócić uwagę, że wbrew obiegowemu przekonaniu bezpieczne jest korzystanie w czasie burzy z telefonów komórkowych – urządzenia te nie przyciągają piorunów.

Taras i balkon w czasie burzy – jak je zabezpieczyć?

Na szczególną uwagę zasługują podczas burzy balkon oraz taras. Jeśli zauważymy, że niebo ciemnieje i zrywa się silny wiatr, warto zabrać z balkonu czy tarasu wszystkie rzeczy, które mogą się przewrócić: meble (zwłaszcza lekkie krzesła ogrodowe), lampy, donice, suszące się pranie, drobne przedmioty jak np. popielniczki czy wazony. Osoby mieszkające pod miastem powinny skontrolować również teren wokół domu oraz wszelkie inne zabudowania takie jak garaż, altana czy szopa na narzędzia. Pamiętajmy, że gwałtowne podmuchy bez problemu przewrócą nawet ciężkie obiekty!

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej też nie przebywać na balkonie czy tarasie w trakcie burzy. Jeżeli już się rozpoczęła, unikajmy nawet wychodzenia na chwilę, żeby zabrać do środka coś, o czym zapomnieliśmy. Jeśli chcemy obserwować wyładowania atmosferyczne, najlepiej robić to przez okno. Nawet wtedy warto jednak zachować sporą odległość od szyby.

Ubezpieczenie – odzyskaj pieniądze za szkody

Jeżeli mimo wszystkich podjętych działań sezon burzowy spowoduje w naszym domu szkody, ich skutki pomoże złagodzić odpowiednie ubezpieczenie. Większość domów i mieszkań w Polsce objęta jest ubezpieczeniem od zdarzeń losowych, do których zaliczają się m.in. pożary, uderzenia piorunów oraz zniszczenia dokonane przez porywisty wiatr. Osoby ubezpieczone powinny jednak upewnić się, co dokładnie obejmuje ich polisa.

– Często bywa tak, że przez wiele lat odnawiamy polisę ubezpieczeniową bez weryfikacji jej zakresu. W momencie wystąpienia pożaru lub przepięcia może więc okazać się, że koszty remontu oraz zakupu nowego sprzętu znacznie przewyższają te gwarantowane w ramach polisy – tłumaczy Marcin Pabiś, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia. – Dlatego warto ubezpieczać dom zawsze na tzw. wartość odtworzeniową – czyli taką, która pozwoli na doprowadzenie nieruchomości do stanu sprzed szkody, włączając w to również sprzęt elektroniczny. Co ważne – stopień jego zużycia nie ma znaczenia dla wysokości odszkodowania.

Część ubezpieczycieli oferuje również możliwość objęcia osobną polisą wskazanego sprzętu elektronicznego. Wykupując takie ubezpieczenie, zwróćmy uwagę, czy chroni ono wszystko, na czym nam zależy. Ważne jest rozróżnienie między ruchomymi elementami wyposażenia (telewizory, komputery, lodówki itp.) a elementami nieruchomymi (np. antena satelitarna, klimatyzacja, system alarmowy). Jeżeli polisa obejmuje tylko te pierwsze elementy, za spalony sprzęt nieruchomy ubezpieczyciel nie zwróci nam ani złotówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Burze w Polsce – jak zabezpieczyć dom przed piorunami? - Portal i.pl

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto