Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja ochrony ptaków w Dolinie Baryczy. Trwa naklejanie kropek na szyby, aby ptaki nie rozbijały się o szklane powierzchnie WIDEO, ZDJĘCIA

Tomasz Pawlak
Wideo
od 16 lat
W Miliczu i Dolinie Baryczy trwa akcja naklejania naklejek na szyby, które mają pomóc ptakom. Bez nich ptaki nie widzą szyb i rozbijają się o szklane powierzchnie. Kropki, które przykleja się na szybach, stanowią ochronę dla ptaków przed zderzeniem z przezroczystymi powierzchniami. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ptaki widzą świat zupełnie inaczej niż ludzie.

Oklejają naklejkami szyby, aby ptaki nie rozbijały się o szklane powierzchnie

Oczy ptaków umieszczone są po bokach głowy, co daje im szerokie pole widzenia, ułatwiające unikanie drapieżników i sprawne latanie. Jednakże, widzenie stereoskopowe u ptaków występuje w niewielkim stopniu. Niewiele gatunków ptaków posiada zdolność do widzenia przestrzennego, co jest mocno ograniczone. Dlatego często ptaki nie dostrzegają przeszkód szklanych. W naturze nie występują przezroczyste przeszkody, więc ptaki nie są ewolucyjnie przystosowane do ich pokonywania.

Fundacja Szklane Pułapki, działająca już blisko 10 lat, powstała by pomóc ptakom z Doliny Baryczy

Misją fundacji jest również edukacja społeczeństwa na temat zagrożeń i kolizyjności ptaków ze szklanymi powierzchniami. Często widzimy czarne sylwetki ptaków naklejane na ekranach dźwiękochłonnych, zwłaszcza na trasach szybkiego ruchu. Badania jednak wykazały, że taka forma ochrony nie jest skuteczna, ponieważ naklejki są umieszczane zbyt daleko od siebie.

Kropki, które są rozpowszechniane przez fundację Szklane Pułapki, są umieszczane w mniejszych odstępach, co czyni je bardziej widocznymi dla ptaków. Naklejane są co 10 cm, a odległość między kropkami wynosi 5 cm. Dzięki temu ptak widząc tak zabezpieczoną szybę, rozpoznaje ją jako przeszkodę, co ogranicza kolizje. Tego typu naklejki ochronne można zamówić w fundacji Szklane Pułapki.

Problem szklanych powierzchni i ich wpływu na ptaki został szczegółowo zbadany w USA, gdzie szacuje się, że każdego roku między 360 a prawie 900 milionów ptaków ginie wskutek kolizji z szybami. To ogromne liczby, które podkreślają pilność tego problemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto