61 lat temu uruchomiono pierwszy wyprodukowany we Wrocławiu komputer Odra [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Hanna Wieczorek
26 stycznia 1961 r. we wrocławskiej fabryce Elwro uruchomiono wyprodukowany tam pierwszy polski komputer Odra 1001. Ten model, wykonany w jednym egzemplarzu nie wszedł jednak do produkcji. Rok później, po poprawkach i ulepszeniach pojawiła się Odra 1002. 

Elwro mieściło się przy ul. Ostrowskiego 30 na wrocławskim Grabiszynie. Produkowano tam urządzenia elektroniczne, między innymi kalkulatory (w tym pierwszy polski kalkulator biurowy Elwro 105LN), komputery mainframe serii Odra i RIAD, osprzęt komputerowy – m.in. pamięci ferrytowe, elementy elektroniki wojskowej i inne. 

Początkowo Elwro miało produkować telewizory. Zamiast tego zajęto się wytwarzaniem przełączników do telewizorów produkowanych w Warszawie i było to główne źródło dochodów fabryki. Do czasu aż zaczęto produkować tam komputery Odra 1003 i ZAM-21. Zakłady produkowały komputery następnych generacji – II i III. W 1975 rozpoczęto seryjny montaż komputerów Jednolitego Systemu R-32. 

O produkowanych we Wrocławiu następcach Odry 1001 przeczytacie na kolejnym slajdzie >>>
26 stycznia 1961 r. we wrocławskiej fabryce Elwro uruchomiono wyprodukowany tam pierwszy polski komputer Odra 1001. Ten model, wykonany w jednym egzemplarzu nie wszedł jednak do produkcji. Rok później, po poprawkach i ulepszeniach pojawiła się Odra 1002. Elwro mieściło się przy ul. Ostrowskiego 30 na wrocławskim Grabiszynie. Produkowano tam urządzenia elektroniczne, między innymi kalkulatory (w tym pierwszy polski kalkulator biurowy Elwro 105LN), komputery mainframe serii Odra i RIAD, osprzęt komputerowy – m.in. pamięci ferrytowe, elementy elektroniki wojskowej i inne. Początkowo Elwro miało produkować telewizory. Zamiast tego zajęto się wytwarzaniem przełączników do telewizorów produkowanych w Warszawie i było to główne źródło dochodów fabryki. Do czasu aż zaczęto produkować tam komputery Odra 1003 i ZAM-21. Zakłady produkowały komputery następnych generacji – II i III. W 1975 rozpoczęto seryjny montaż komputerów Jednolitego Systemu R-32. O produkowanych we Wrocławiu następcach Odry 1001 przeczytacie na kolejnym slajdzie >>>
Udostępnij:
26 stycznia 1961 r. we wrocławskiej fabryce Elwro uruchomiono wyprodukowany tam pierwszy polski komputer Odra 1001. Ten model, wykonany w jednym egzemplarzu nie wszedł jednak do produkcji. Rok później, po poprawkach i ulepszeniach pojawiła się Odra 1002. Zobaczcie, jak produkowano komputery Odra, kalkulatory i inny sprzęt elektroniczny we wrocławskich zakładach Elwro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: 61 lat temu uruchomiono pierwszy wyprodukowany we Wrocławiu komputer Odra [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie