Zagramy o medal!

Dariusz Szarmach
PATRAS W ćwierćfinale mistrzostw Europy polskie koszykarki pokonały w Patras Słowaczki 78:61, a dzisiaj w meczu o finał zmierzą się z Czeszkami (TVP3, godz. 18.30).

PATRAS

Wczorajszy mecz był chyba najlepszym występem biało-czerwonych podczas ME w Grecji.

Już po niespełna 2 minutach gry Polki prowadziły 7:2. Nasze zawodniczki dobrze broniły, wyprowadzały szybkie kontry, a w ataku pozycyjnym szybko rozrzucały piłkę podaniami. Dużo aktywniejsza niż we wcześniejszych meczach była Małgorzata Dydek, a wysoką skutecznością rzutów imponowały Sylwia Wlaźlak, Agnieszka Bibrzycka i Joanna Cupryś. W I odsłonie trafiliśmy 8 z 11 rzutów i nic dziwnego, że prowadziliśmy 22:14. Początek drugiej kwarty należał do Słowaczek, które dzięki ośmiu punktom z rzędu Zuzany Zirkovej doprowadziły do stanu 23:22 dla nas. Jednak od tego momentu zaczął się koncert gry Polek. Bardzo aktywna strefa biało-czerwonych nie pozwoliła rywalkom przez 6 minut zdobyć kosza. Z kolei my w tym okresie rzuciliśmy 18 oczek, m.in. trzykrotnie pod rząd trafiając za 3 punkty (2 razy Wlaźlak i raz Cupryś)! Na długą przerwę schodziliśmy przy stanie 41:22.
III kwarta była najsłabsza w wykonaniu Polek, które nie trafiały już tak pewnie. Rywalki nadrabiały dystans rzutami za 3 punkty, a my punktowaliśmy głównie z rzutów wolnych. Na szczęście mimo kłopotów udało nam się utrzymać pewną przewagę (53:40). Ostatnie 10 minut to znowu dominacja podopiecznych trenera Herkta. Znowu świetnie funkcjonowała nasza strefa, a w ataku punkty seriami zdobywały Dydek, Wlaźlak i Bibrzycka. Kiedy na 4 minuty przed końcem meczu prowadziliśmy 70:50 stało się jasne, że nie damy sobie odebrać zwycięstwa.
Dzisiaj w półfinale ME zagramy z Czeszkami (TVP3, godz. 18.30), które wczoraj pewnie pokonały Belgijki 98:62. Przypomnijmy, że z tym samym zespołem przegraliśmy w fazie grupowej 71:76. Tym razem walczymy o finał ME, a także o awans do igrzysk olimpijskich w Atenach (przepustki uzyskają 3 pierwsze drużyny turnieju).

* Polska - Słowacja 78:61 (22:14, 19:8, 12:18, 25:21). Polska: Dydek i Wlaźlak po 19, Bibrzycka 15, Trześniewska 5, Piestrzyńska 2 oraz Cupryś 16, Wielebnowska 2, Koryzna 0, Krupska-Tyszkiewicz 0.