Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSTĘP WOLNY. Piknik historyczny w Kamionnej. Ujawnią tajniki dawnego rzemiosła i pokażą rycerską sztukę z bliska

ch
fot. materiały organizatora
Stowarzyszenie Kamionna „Leśniczówka” organizuje 30 maja piknik historyczny. To oferta dla najmłodszych na Dzień Dziecka, ale też atrakcyjna lekcja historii. Warto tam zajrzeć, bo szykują się ciekawe warsztaty dawnego rzemiosła z udziałem mistrzów w tych dziedzinach i pokazy sztuki rycerskiej.

Kamionna to niewielka wieś w gminie Kąty Wrocławskie. Kilkanaście lat temu związała się z nią wrocławska artystka Anna Lamparka, specjalizująca sie w tworzeniu witraży, która kupiła tu tzw. Leśniczówkę. Czyli budynek w zabytkowym kompleksie nad Bystrzycą. Pani Anna prowadzi remont Leśniczówki, do której chce się przeprowadzić z Wrocławia, a jednocześnie działa na rzecz wsi, zakładając Stowarzyszenie Kamionna „Lesniczówka”.

- Impulsem do powstania stowarzyszenia były moje rozmowy z tutejszą młodzieżą, którą zainteresowałam historią i rekonstrukcjami historycznymi - opowiada Anna Lamparska.

Od lat sama uczestniczy w piknikach historycznych i rekonstrukcjach w różnych miejscach Polski, m.in. w Biskupinie i na wyspie Wolin.
Właśnie w stowarzyszeniu narodził się pomysł zorganizowania z okazji Dnia Dziecka pikniku historycznego w Kamionnej, na placu przed Leśniczówką. Co się będzie działo? Jakie atrakcje czekają na uczestników?

Oto najważniejsze punkty programu:

· Prelekcja o historii ochrony przyrody dyrektor Muzeum Ślężańskiego Moniki Szimy-Efinowicz, rekonstruktorki i pasjonatki łowiectwa.
· Warsztaty ceramiczne. Robert Broda z Wodzisławia Śląskiego zaprezentuje swoje wyroby oraz technikę tworzenia naczyń glinianych na kole garncarskim.
· Warsztaty łucznicze poprowadzi Dariusz Dembiński ze Strzegomia, kanclerz rycerstwa wiecu śląskiego. Będzie można poćwiczyć strzelanie z łuku do celu. O historii łucznictwa i rodzajach strzał oraz łuków opowie Michał Pilas, archeolog, pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
· Warsztaty malarskie poprowadzi Joanna Górska, artystka z Legnicy, prowadząca galerię Antykarium.
· Pieczęcie lasu Exlibris - poprowadzą Karina Kharaneka i Katia Lazar, artystki z Białorusi.
· Warsztaty tkackie – pokaz wykonywania krajek w technice barokowej poprowadzi Dagmara Pior, architekt, krakowska drużyna „Raróg”.
· Kowalstwo – Jędrzej Huzar z Wrocławia zaprezentuje narzędzia kowalskie i przykłady wyrobów.
· Warsztaty z mozaiki szklanej poprowadzi Justyna Żywiecka, artysta plastyk z Bydgoszczy, zajmująca się odtwórstwem rzemiosł historycznych,
· Na stoisku z komiksami zaprezentuje się Maciej Kisiel, edytor, grafik, ilustrator. Autor cyklu komiksów „Wiesław Baśnie Słowiańskie” o słowiańskich baśniach i legendach.
· Pokaz wykonywania witraży techniką historyczną, cięcie szkła i składanie w wykonaniu Anny Lamparskiej.
· Warsztaty z podpłomyków – Leonard Marynowski, reprezentant odtwórców XVII w, pasjonat kuchni staropolskiej.
· Obóz oraz pokazy walk w wykonaniu wczesnośredniowiecznych grup rekonstrukcyjnych: „Bielska Drużyna Najemna Svantevit”, „Drengowie znad Górnej Odry”, „Drużyna Piastowska Medvedis” oraz „Fimbultyr” z Chile.
W przypadku niekorzystnej aury impreza w zmienionej formie przeniesie się do pomieszczeń Leśniczówki. Firma DT Bulet zagwarantowała bezpieczeństwo związane z Covid-19 udostępniając przepływowe urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń produkcji UVC Energy oraz maski ochronne. Będą konkursy i nagrody ufundowane przez gminę Kąty Wrocławskie. Z dużą pomocą w organizacji pikniku przyszło Nadleśnictwo Miękinia.

- To będzie pierwszy piknik historyczny w naszej gminie, która ze względu na swoje bogate dzieje zasługuje na takie imprezy - mówi Anna Lamparska.
Piknik w Kamionnej zaplanowano na niedzielę, 30 maja, początek godz. 11, wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto