MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Rowerowi kurierzy nie boją się mrozu

LM, N
LM
We Wrocławiu jest ich około 30, większość pracuje dla jednej z trzech firm kurierskich. Na rowerach jeżdżą cały rok, niezależnie od pogody. I chociaż wielu z nas w mroźny dzień najchętniej nie wystawiałoby nosa za drzwi, oni nie narzekają na swoją pracę.

Jak rowerowi kurierzy walczą z mrozem? W ich pracy najważniejszy jest specjalny strój. Kilka warstw specjalnej odzieży skutecznie chroni przed zimnem. Termoaktywna bielizna, specjalny, kolarski podkoszulek, membrana i nylonowa kurtka - tak wygląda strój zawodowego kuriera. Ale to nie mróz jest najbardziej uciążliwy.

- Najgorszy jest deszcz i wiatr. W taką pogodę nie chce się jeździć. Tegoroczna zima nie jest taka zła, przynajmniej jest sucho - mówi jeden z kurierów.

Dziennie pracują około 6-7 godzin. W tym czasie przejeżdżają około 100 kilometrów i dostarcza około 12-15 paczek.

Najdziwniejsza przesyłka? - Dwumetrowy banner z agencji reklamowej i 23 kilogramy śrub - wspomina Łukasz Kaczmarczyk z firmy B-Mail. - Legendarna jest już historia pewnego czajnika, który mąż musiał pilnie wysłać swojej żonie z jednego oddziału firmy do drugiego - dodaje.

ROWEREM PO WROCŁAWIU - ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

Najczęściej kurierzy przewożą jednak dokumenty i... protezy dentystyczne. Często kursują też na budowy, aby dostarczyć części potrzebne do pilnej naprawy maszyn.

W pracy używają specjalnych rowerów, najczęściej budują je samodzielnie. Od tych, które można kupić w sklepie, różnią się maksymalnie uproszczoną konstrukcją. Dzięki temu rower jest lekki, waży około 8 kilogramów. Dodatkowo, mała liczba części minimalizuje ryzyko awarii.

Ile kosztują usługi kurierów?

- Podzieliliśmy miasto na 3 strefy i od tego uzależniamy ceny - mówi Łukasz Kaczmarczyk.

Strefa pierwsza to centrum, w przybliżeniu od ronda Reagana do pl. Strzegomskiego. W tym rejonie kurier może dostarczyć paczkę w około 40 minut od odebrania telefonu od klienta. Koszt takiej usługi to niewiele ponad 10 zł.

Czytaj też: Rowerzyści alarmują - za mało pieniędzy na inwestycje

Wysłanie paczki z jednego końca miasta na drugi, na przykład z Leśnicy na Psie Pole to koszt około 40 zł. Na dostarczenie takiej paczki kurier potrzebuje nawet 6 godzin.

- Wszystko dlatego, że po drodze staramy się zebrać i dostarczyć jak najwięcej innych przesyłek, inaczej taki przejazd może się okazać nieopłacalny - tłumaczy Kaczmarczyk.

Za kurierami na rowerach nie przepadają kierowcy. Zarzucają im brawurę i niebezpieczną jazdę.

- Jesteśmy takimi samymi użytkownikami drogi jak kierowcy. Jeździmy jezdnią, bo, po pierwsze, tak nakazują przepisy, a po drugie, tak jest po prostu bezpieczniej - mówi Kaczmarczyk.

Stłuczki z samochodami są w tej pracy powszechne. Każdy kurier ma ich na koncie kilka.

- Większość zdarzeń to na szczęście niegroźne otarcia lub delikatne stłuczki z samochodami, często wynikające z nieuwagi kierowców, którzy zapominają o tym, że na jezdni może pojawić się rower - tłumaczy kurier. - Oczywiście, zdarza się, że to my jesteśmy winni. Dlatego każdy z nas ma wykupione ubezpieczenie OC - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto