Spis treści
Niezwykła historia odkrycia fresków w pałacu w Ciechanowicach
Pałac znajduje się w niewielkiej wsi za Janowicami Wielkimi. Został wybudowany w miejscu rycerskiego dworu z początku XVI wieku, otoczonego fosą.
Pałac zmieniał właścicieli i wygląd. Ostateczny kształt nadał mu w 1846 roku ówczesny właściciel pałacu Fryderyk Bernard von Prittwitz, który założył wokół budowli wspaniały park.
Po II wojnie światowej zabytek stał się własnością Skarbu Państwa i został zaadaptowany na ośrodek kolonijny, dom dziecka, a następnie szkołę. W 2004 roku szkoła została zlikwidowana, budynek został zamknięty. Zaczął ulegać degradacji.
W 2010 roku byłą szkołę kupiło Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Jeleniej Górze, którego właścicielem jest Andrzej Meller.
W zamierzeniu nowego właściciela w pałacu miał powstać hotel, spa i centrum konferencyjne. Te plany pokrzyżowało niezwykłe odkrycie. Okazało się, że pod grubą warstwą tynków kryją się przepiękne polichromie.

Po ich zabezpieczeniu, renowacji, remoncie pomieszczeń i odtworzeniu wspaniałych ogrodów, pałac udostępniono do zwiedzania, jako prywatne muzeum.
Polichromie w pałacu w Ciechanowicach jak na Wawelu
Pierwszym obrazem, jaki się po zbiciu tynków w jednym z pomieszczeń, był rysunek św. Jerzego, który walczy ze smokiem. Ten smok odtąd stał się symbolem i strażnikiem pałacu.
XVI-wieczne polichromie, pokrywające ściany pomieszczeń pałacu w Ciechanowicach porównywane są przez specjalistów nawet z freskami na Wawelu.
Pochodzą z 1556 roku i są jednymi z najstarszych fresków w Polsce, znajdujących się w obiekcie niesakralnym. Przedstawiają motywy roślinne i zwierzęce, sceny z życia, a także herby właścicieli majątku.
Malowidła zajmują około 700 metrów. Większość z nich pochodzi z XVI wieku, ale są też i z epoki baroku oraz klasycyzmu.
To są portrety cesarzy, okłady ornamentowe, teksty, wszystko, co od XVI do XX wieku pojawiało się w malarstwie - w tym pałacu wszystko jest w komplecie - ekscytował się odkryciem w Ciechanowicach prof. Edward Kossakowski z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Najcenniejsze, XVI-wieczne freski (ornamentalne i figuralne, a nawet iluzjonistyczne, z licznymi niemieckimi inskrypcjami) pokrywają niemal całe ściany pomieszczeń na I piętrze, choć w glifach drzwi i okien występują też ciekawe, późniejsze barokowe dekoracje malarskie.

Malowidła ścienne pokrywają również w całości sufit w Sali Rycerskiej znajdującej się na parterze.
Park krajobrazowy przy pałacu w Ciechanowicach
Odtworzony został park o powierzchni 7 hektarów. Składają się na niego ogrody: włoski, francuski i angielski. W parku są rzadkie gatunki drzew i krzewów, mających czasem dwieście lub więcej lat.
Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest tzw. ogród czterech pór roku, ozdobiony fontanną, kamiennymi rzeźbami i kolumnową altanką, zwaną Arkadią. Jest także oranżeria.
Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w pałacu?
Pałac i ogrody można zwiedzać. Wśród zachowanych zabytkowych elementów wystroju i wyposażenia są
- sklepienia kolebkowe i krzyżowe
- stiuki
- kamienne kominki
- dekoracyjne obramienia okien
- portale
- balustrady i drewniana boazeria
- wyjątkowo cenne i ciekawe nawarstwienia malarskie ścian, datowane w przedziale czasowym od XVI do XIX w
- fragmentarycznie zachowany, drewniany i polichromowany strop z XVI w.
Najcenniejsze, XVI-wieczne freski (ornamentalne i figuralne, a nawet iluzjonistyczne, z licznymi niemieckimi inskrypcjami) pokrywają niemal całe ściany pomieszczeń na I piętrze, choć w glifach drzwi i okien występują też ciekawe, późniejsze barokowe dekoracje malarskie. Malowidła ścienne pokrywają również w całości sufit w Sali Rycerskiej znajdującej się na parterze.
Ceny wstępu do pałacu w Ciechanowicach
Pałac jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 14.00
W soboty i niedziele od godz. 11.00 do 17.00
Bilety wstępu
- Do pałacu i ogrodów - 70 zł
- Do ogrodów - 30 zł
Jak dojechać do pałacu w Ciechanowicach zobacz tutaj
Co zwiedzać w okolicy pałacu w Ciechanowicach?
- Dwór Mniszków
- Wieś Miedzianka
- Kolorowe jeziorka
- Zamek Bolczów
Czytaj także
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?