Teraz Wisła - Puchar Polski. Zagłębie wyeliminowało Wierną

Michał Karpiński
Wojciechowi Łobodzińskimu i jego kolegom ciężko było się zmobilizować na spotkanie z III-ligowcem. FOT. JANUSZ WÓJTOWICZ
Garstka widzów na stadionie w Lubinie oglądała zwycięstwo swojego zespołu nad ostatnim zespołem małopolskiej III ligi – Wierną Małogoszcz 3:0 Wpierwszym meczu było 1:1 i choćby z tego powodu lubinianie ...

Wpierwszym meczu było 1:1 i choćby z tego powodu lubinianie powinni się zrehabilitować – czytaj: zmieść rywala z powierzchni ziemi. Ci, którzy mieli nadzieję, że tak będzie, po pierwszej połowie przeżywali srogi zawód. Wprawdzie w 16 minucie prowadzenie lubinianom dał Michał Stasiak, wykorzystując precyzyjną centrę Dawida Plizgi, ale potem gole nie padały. Sam Michał Chałbiński mógł ich strzelić kilka, ale on i jego koledzy mieli problem z pokonaniem bramkarza Wiernej Michała Żyły.
Zdenerwowany trener Franciszek Smuda w przerwie wymienił trzy najsłabsze ogniwa, ale nie zmieniło to obrazu gry. Ba! Coraz odważniej zaczęli sobie radzić goście, którzy walczyli o wyrównującą bramkę. Ostudził ich Dawid Plizga, który zdobył swoją pierwszą bramkę dla Zagłębia, wykorzystując rzut karny po faulu na Michale Chałbińskim. 19-latek poszedł za ciosem i przed końcem meczu wykończył centrę Tomasza Salamońskiego.
Wczorajsze spotkanie dla kilku rezerwowych ostatnio piłkarzy było testem. Nietypowo, na prawej obronie, wystąpił wspomniany Salamoński i radził sobie bardzo dobrze. Słabo wypadł Paweł Strąk, a bramkarz Danijel Madarić w zasadzie nie miał pracy.
– Piłkarze myślami byli przy sobotnim meczu z Górnikiem Łęczna. Obawiałem się tego, bo kiedyś prowadząc Widzew przegrałem z III-ligowym Polarem, mając w składzie 10 kadrowiczów. Ale wygraliśmy i czekamy na Wisłę – powiedział po meczu Franciszek Smuda, trener Zagłębia.
Biała Gwiazda, rywal lubinian w 1/8 finału, już pod kierownictwem dwójki Kazimierz Moskal – Tomasz Kulawik, pokonała wczoraj Tłoki Gorzyce 3:0 (tyle samo było w I meczu). Gole dla wiślaków strzelali: Paweł Brożek (62), Jean Paulista (84) i Jacek Kowalczyk (89). Mecze Zagłębia z Wisłą odbędą się 8 bądź 9 listopada, rewanż dwa tygodnie później. Gospodarzem pierwszego meczu będą lubinianie. •

Zagłębie Lubin 3
Wierna Małogoszcz 0
do przerwy 1:0
Bramki: Stasiak (16), Plizga 2 (69, 88). Widzów: 800. Sędziował: T. Pacuda (Częstochowa).
Zagłębie: Madarić – Salamoński, Pokorny, Stasiak (46 Alunderis), Kalousek – Łobodziński (46 Cap), Szczypkowski (46 Jackiewicz), Strąk, Iwański, Plizga – Chałbiński.