Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się budowa bocznicy kolejowej przy fabryce Mercedesa w Jaworze. Inwestycja ma przenieść transport z ciężarówek na pociągi

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Symboliczne wbicie łopaty rozpoczęło budowę  bocznicy w fabryce Mercedesa.
Symboliczne wbicie łopaty rozpoczęło budowę bocznicy w fabryce Mercedesa. Maciej Rajfur
Wbito łopaty pod budowę bocznicy kolejowej oraz centrum logistycznego w fabryce Mercedesa w Jaworze. W nowoczesny, warty 47 milionów złotych projekt zainwestuje Wałbrzyska Stefa Ekonomiczna "Invest Park".

To największa tego typu inwestycja w historii spółki i jedno z najbardziej strategicznych przedsięwzięć związanych z infrastrukturą kolejową w tej części Polski.

Już w roku 2018 Mercedes planował rozpoczęcie budowy bocznicy. Plany pokrzyżowała pandemia. Firma wróciła do pomysłu we wrześniu 2021 roku. Od tego czasu trwały rozmowy Mercedesa z Wałbrzyską Strefą Ekonomiczną, które zaowocowały podpisaniem umowy w marcu 2022 roku. Rozpoczął się proces przetargowy oraz wybór inwestora. Bocznicę zbuduje firma ZUE S.A, posiadająca w swoim portfolio znaczące inwestycje związane z infrastrukturą kolejową i drogową.

Wbicie łopaty 30 sierpnia rozpoczęło budowę bocznicy, która zakończy się do 2024 roku.

- W czerwcu 2017 roku premier Mateusz Morawiecki w trakcie wmurowywania kamienia węgielnego pod fabrykę w Jaworze mówił o wielkiej szansie dla regionu, kraju, ale także wielkiej szansie w stosunkach polsko-niemieckich. Wbicie łopaty jest materializacją tego, o czym mówił premier kilka lat temu. To wielka szansa dla naszej strefy. Nowoczesna bocznica kolejowa będzie przystosowana do rozładunku intermodalnego. Jesteśmy w tym przypadku inwestorem zastępczym. Zapewniam o ciągłym wsparciu dla tego i dla kolejnych projektów. A w tym roku obchodzimy dodatkowo 25-lecie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - mówi Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Strefa partycypuje w kosztach bocznicy i jest współwłaścicielem gruntu.

- Jako Mercedes-Benz dążymy do elektryfikacji całej floty samochodowej a także do zeroemisyjności fabryk i łańcucha poddostawców. Nasza fabryka już jako pierwsza w grupie osiągnęła całkowitą neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Energię elektryczną mamy z pobliskiej farmy wiatrowej Taczalin, a energię cieplną pozyskujemy z ciepłowni na terenie zakładu, która w całości korzysta z ekologicznych rozwiązań. W 95 procentach z biomasy i 5 procentach z biogazu. A obecna inwestycja ma przenieść transport na tory. To kolejny krok w kierunku uzyskania pełnej zeroemisyjności - mówi Aleksandra Łukasiak

Podkreśla, że w grupie Mercedesa jaworska fabryka jest pod tym względem pionierem. Cała firma bazuje bowiem na transporcie samochodami ciężarowymi. Bocznica to skomplikowana inwestycja. Nie chodzi o położenie samych torów, ale o budowę platformy przeładunkowej - centrum logistycznego.

A. Łukasiak szacuje, że ponad 50 procent dostaw do fabryki, a także 90 procent transportów wychodzących będzie się odbywać na torach kolejowych. Dzięki temu w regionie odciąży się ruch drogowy i zmniejszy emisję dwutlenku węgla. Przewożone koleją będą m.in. baterie i silniki. W założeniu nową linię ma zelektryfikować PKP.

- Jaworska fabryka jako jeden z pierwszych zakładów okazał się być neutralny w emisji dwutlenku węgla. Budowa bocznicy to kolejny krok w tym obszarze. Ta fabryka jest jednym z pierwszych zakładów, gdzie nastąpi elektryfikacja transportu. To się wpisuje w naszą strategię neutralności ekologicznej. Odciążymy społeczeństwo przekładając logistykę na tory, a także ochronimy środowisko. Załoga tutaj okazuje się być bardzo elastyczna. Jawor jest przodownikiem - stwierdza Elke Pusskeiler, wiceprezydent Supply Chain Management and Technikal Service Mercedes Benz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto