MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozgrywka o Jedynkę - Zwrotny moment w historii słynnego bankruta

Janusz Michalczyk
Zbigniew Rudnik ma nadzieję, że Jedynka się odrodzi.
FOT. PAWE£ RELIKOWSKI
Zbigniew Rudnik ma nadzieję, że Jedynka się odrodzi. FOT. PAWE£ RELIKOWSKI
Dziś mogą rozstrzygnąć się losy wrocławskiej firmy budowlanej. Czy rada wierzycieli na specjalnym posiedzeniu zarekomenduje syndykowi przyjęcie oferty firmy KEM? O zaskakującej propozycji Mariana Krawczyka, ...

Dziś mogą rozstrzygnąć się losy wrocławskiej firmy budowlanej.
Czy rada wierzycieli na specjalnym posiedzeniu zarekomenduje syndykowi przyjęcie oferty firmy KEM?

O zaskakującej propozycji Mariana Krawczyka, właściciela grupy przemysłowej KEM i znanego na Śląsku przedsiębiorcy, napisaliśmy po raz pierwszy miesiąc temu. Podczas gdy syndyk przygotowywał się do wyprzedaży majątku upadłej firmy, Krawczyk wysunął pomysł, że przywróci ją do życia.
KEM miałby wydzierżawić majątek na kilka miesięcy, potrzebnych do przygotowania przetargu, a także skompletować na nowo załogę, która rozpierzchła się po bankructwie.
– To najlepsze, co mogłoby się stać. Zostałaby ocalona marka z tradycjami, przybyłoby miejsc pracy – podkreśla Zbigniew Rudnik, były szef Solidarności w Jedynce.
Wkrótce okazało się jednak, że KEM ma kilku rywali, nie zamierzających łatwo składać broni. Wśród nich jest ostro licytująca spółka Opus Polska, o której niewiele wiadomo poza tym, że powstała dopiero kilka miesięcy temu.
Zupełnie nieoczekiwanie syndyk, Piotr Koszczuk, znalazł się w sytuacji człowieka, który może przebierać w ofertach. Zresztą przepisy nakładają na niego obowiązek uzyskania jak najwyższej kwoty ze sprzedaży majątku, by w maksymalnym stopniu zaspokoić roszczenia wierzycieli.
– Moja propozycja jest poważna i wiarygodna, zakłada szybką reaktywację Jedynki – przekonuje Marian Krawczyk. – Jako inwestor branżowy nie zamierzam jednak przebijać się o kolejne 10 tys. zł przy stawce za dzierżawę.
Jego zdaniem, rada wierzycieli powinna się zastanowić, czy liczy się tylko parę złotych więcej z dzierżawy, czy może ważniejsza jest przyszłość Jedynki.
Nieoficjalnie wiadomo, że w trakcie rozmów syndyka z oferentami miesięczna stawka dzierżawy doszła do poziomu 160 tys. zł. Rzecz jest o tyle istotna, że ten, komu syndyk wydzierżawi majątek, zyska lepszą pozycję podczas późniejszego przetargu na całą firmę.
Tymczasem właściciel KEM-u sugeruje, że musi rywalizować ze spółkami, które powstały specjalnie po to, by przechwycić majątek upadłej Jedynki i nie są w ogóle zainteresowane jej odbudową. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto