Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez Wzgórza Trzebnickie do Obornik Śląskich

Redakcja
Ta trasa rowerowa liczy 21 km, prowadzi zielonym szlakiem przez Wzgórza Trzebnickie do Obornik Śląskich. Na trasie znajduje się wiele zabytków, m.in. późnogotycki kościół w Lubnowie

Proponujemy łatwą i krótką trasę - liczy ona około 21 km i można ją przejechać w niespełna 2 godziny. Nasza wycieczka zaczyna się przy moście Dekarskim na wrocławskim osiedlu Widawa. Znajduje się tutaj kościół św. Anny z 1348 r., wzniesiony w stylu gotyckim i rozbudowany na modłę klasycystyczną w XVIII w. pod nadzorem Karola Geislera. Kierujemy się w stronę Szymanowa, mijamy pętlę autobusu nr 608 i dojeżdżamy do miejscowości Szewce.

PRZYGOTUJ ROWER DO WYPRAWY - PORADNIK

Stamtąd przez Strzeszów i Pierwoszów czerwonym szlakiem dojeżdżamy do Ozorowic. Miejscowość ta była wzmiankowana już w 1203 r. w dokumencie księcia Henryka I, potwierdzającym dobra klasztoru w Trzebnicy. Warto tu zobaczyć murowany XIV-w. kościół Jana Chrzciciela, wzniesiony w stylu gotyckim. Wewnątrz znajduje się gotycka chrzcielnica, pozostała część wyposażenia jest utrzymana w stylu barokowym. Obiekt nie ucierpiał w czasie wojny. Przy kościele stoi zabytkowa dzwonnica. W centrum Ozorowic znajdują się ruiny XVII-w. pałacu klasycystycznego. Został on przebudowany w XX w., a po nacjonalizacji w 1945 r. zaczął powoli popadać w ruinę. Dzieła dopełnił pożar, który strawił pałac w 1987 r. Wokół reprezentacyjnej budowli niegdyś znajdował się park, obecnie teren jest zaniedbany.

Wyjeżdżamy z Ozorowic, mijamy ośrodek wypoczynkowy i dojeżdżamy do Pęgowa. Wieś ma długą historię - odkrycia archeologiczne wskazują, że już w młodszej epoce kamienia istniała tu osada, znaleziono tu też elementy ceramiki kultury łużyckiej. Warto zwrócić uwagę na neogotycki pałac z przełomu XIX i XX w., który znajduje się za wsią, przy drodze do Obornik Śląskich. Jedziemy dalej aż do Lubnowa. Warto tu zatrzymać się, aby obejrzeć późnogotycki kościół pod wezwaniem św. Trójcy. Budowla została wzniesiona pod koniec XV w., natomiast większość wyposażenia pochodzi z wieków XVII i XVIII. Zwróćmy też uwagę na renesansowe płyty nagrobne, przymocowane do elewacji kościoła oraz gotyckie drzwi, które oddzielają część modlitewną kościoła od zakrystii. Niegdyś kościół otoczony był cmentarzem, do dzisiaj zostały tu tylko dwie latarnie umarłych.

Wyjeżdżamy ze wsi w stronę Obornik Śląskich. Po drodze mijamy późnośredniowieczne grodzisko, które jest pozostałością po wieży rycerskiej Diebitschów. Nieopodal znajduje się zespół pałacowo-folwarczny z początku XX w. Dojeżdżamy do Obornik Śląskich. Warto tu zwrócić uwagę szczególnie na domy i wille z XIX w., które były częścią dawnego uzdrowiska oraz zabytkowy cmentarz niemiecki. Innym interesującym zabytkiem jest neogotycki kościół pw. Serca Pana Jezusa oraz poewangelicki kościół św. Tadeusza Judy z 1906 r. Tutaj, przy dworcu PKP, kończy się nasza wycieczka.

Gdzie zjeść?
Oborniki Śląskie:
- Restauracja Bajka, ul. Łokietka 22, tel. 71--310-18-55,
- Restauracja Retro, ul. Piłsudskie-go 8, tel. 71-310-13-92,
- Cafe-Pizza "MILANA", ul. Dworcowa 26, tel. 71-310-27-36.

**

WIĘCEJ TRAS ROWEROWYCH ZNAJDZIESZ TUTAJ

**

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto