Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z kinem Lwów i Melancholia von Triera

Redakcja
Kadr z filmu "Melancholia" Larsa von Triera
Kadr z filmu "Melancholia" Larsa von Triera mat.pras.
25 sierpnia w kinie Lwów zobaczymy "Melancholię" Larsa von Triera i "Drzewo życia" Terrence'a Malicka. Będą to ostatnie w seanse w tym miejscu.

Potem kino Lwów zostanie zamknięte, ale jak obiecuje Odra Film, nie na zawsze.

Kino Lwów to już historia?
2 września otwarte zostanie, stworzone w miejscu dawnego kina Warszawa, Dolnośląskie Centrum Filmowe. Z tego powodu, jak zapowiadała wcześniej Odra-Film (Kino Lwów i Lalka znikają z Wrocławia. Zastąpi je Dolnośląskie Centrum Filmowe), zostanie zamknięte kino studyjne, działające przy ul. Hallera.

- Choć kino Lwów ma swój urok, jego dalsze funkcjonowanie w obecnym kształcie niestety nie jest możliwe - informuje Bartosz Solarewicz z Odry-Film. - Stanowi technicznemu, odbiegającemu znacząco od dzisiejszych wymagań widzów, towarzyszy niska frekwencja. Przez większą część ubiegłego roku kino odwiedzało zwykle od ok. 200 do ok. 600 widzów miesięcznie. Lepiej było tylko trzykrotnie, przy okazji dużych wydarzeń filmowych. Sala ta jest wyposażona w 557 miejsc - dodaje.

Ostatnie seanse w kinie Lwów już 25 sierpnia. Na wielkim ekranie zobaczymy "Melancholię" Larsa von Triera - początek seansu o godz. 17. oraz "Drzewo życia" z Bradem Pittem - seans o godz. 19.15.

Lwów będzie działał, ale okazjonalnie

Kino Lwów zostanie zamknięte, ale okazjonalnie jego drzwi będą otwierane dla miłośników filmu z Wrocławia. Np. przy okazji projekcji obrazów niskobudżetowych czy skierowanych do konkretnej grupy odbiorców. Odra-Film ma już w planach zorganizowanie we Lwowie festiwalu dokumentu "WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie".

Impreza odbędzie się jesienią, wstęp jest bezpłatny. Możliwe, że w kinie Lwów odbędą się także Dolnośląskie Spotkania Podróżników czy Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN.

Budynek, w którym mieści się kino Lwów, powstał na zlecenie Wrocławskiej Loży Wolnomularskiej "Odd Fellow". Zaprojektował go niemiecki architekt, Adolf Rading. Po delegalizacji loży masońskiej w 1936 roku w budynku powstało kino - Rex Film Palast. Po drugiej wojnie światowej stworzono tam kino Przodownik, a kino Lwów istnieje tam od 1989 roku.


Czytaj też:

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto