Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Społeczny we Wrocławiu. To planistyczny potwór i koszmar mieszkańców. Co z nim zrobić? Historyczne zdjęcia i wizualizacje

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Plac Społeczny we Wrocławiu. To planistyczny potwór i koszmar mieszkańców. Jeszcze przed wojną znajdowała się tam gęsto zabudowana dzielnica mieszkalna. Dziś w tym miejscu przebiega węzeł szerokich dróg, co wygląda jak autostrada w centrum miasta. Planów zagospodarowania tego terenu było wiele, ale nic do tej pory nie zrealizowano. ZOBACZ W GALERII 

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→
Plac Społeczny we Wrocławiu. To planistyczny potwór i koszmar mieszkańców. Jeszcze przed wojną znajdowała się tam gęsto zabudowana dzielnica mieszkalna. Dziś w tym miejscu przebiega węzeł szerokich dróg, co wygląda jak autostrada w centrum miasta. Planów zagospodarowania tego terenu było wiele, ale nic do tej pory nie zrealizowano. ZOBACZ W GALERII Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→ fot. Fotopolska.eu
Plac Społeczny we Wrocławiu. To planistyczny potwór i koszmar mieszkańców. Jeszcze przed wojną znajdowała się tam gęsto zabudowana dzielnica mieszkalna. Dziś w tym miejscu przebiega węzeł szerokich dróg, co wygląda jak autostrada w centrum miasta. Planów zagospodarowania tego terenu było wiele, ale nic do tej pory nie zrealizowano. Więcej o tym przeczytasz w poniższym artykule.

Spis treści

Plac Społeczny to miejsce dobrze znane mieszkańcom i turystom. Nazwa jest zwyczajowa, bo oficjalnie tego miejsca nie nazwano. Położony jest w centrum Wrocławia w jego zachodniej części. Przez skrzyżowanie szerokich dróg, znajduje się tam (kiedyś) ważny węzeł komunikacyjny. Dzięki czemu przejście tam piechotą to koszmar. To przez niego przejeżdża się w drodze do Zoo, Urzędu Marszałkowskiego czy Wojewódzkiego.

Plac Społeczny we Wrocławiu przed wojną był gęsto zabudowaną dzielnicą

Na terenie obecnego placu społecznego 100 lat temu istniała gęsta zabudowa miejska. Kilka ulic przecinało się w tym rejonie, dzięki czemu powstało też kilka kwartałów z kamienicami. Znajdował się m.in. tam Teatr Lobego. Piękny budynek neorenesansowy i ważne miejsce na kulturalnej mapie przedwojennego Wrocławia. Niestety zabudowa ta, niczym na Nadodrzu mocno ucierpiała w trakcie drugiej wojny światowej.

Plac Społeczny we Wrocławiu
Zdjęcie lotnicze pokazujące powojenne zniszczenia dzielnicy w miejscu Placu Społecznego

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→fot. Fotopolska.eu

Puste połacie terenu po wojnie na Placu Społecznym we Wrocławiu

To czego nie zniszczyła wojna zostało wyburzone po niej. W latach 60. XX w. nie było tam nic. Z Mostu Grunwaldzkiego wyjeżdżało się praktycznie na wielką łąkę w środku miasta. Taki teren nie mógł pozostać niezagospodarowany. W 1964 i 1969 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przeprowadziło konkurs na zagospodarowanie terenu. Oba projekty zakładały stworzenie tam neomodernistycznej dzielnicy handlowej. Nigdy nie doszło to do skutku.

Plac Społeczny we Wrocławiu
Teren Placu Społecznego w latach 70. XX w.

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→fot. Fotopolska.eu

W latach 80. XX w. zaczęto tu budować węzeł komunikacyjny szerokich dróg. Dzięki czemu do dziś Wrocław ma węzeł autostradowy w centrum miasta. Była to część niezrealizowanego planu budowy trasy północ-południe. Jeszcze przed budową AOW to, w tym miejscu przebiegała droga krajowa nr 8. Oprócz szerokich jezdni wybudowano też dwie estakady. Jedna została wyburzona w 2019 r.

Plac Społeczny jest koszmarem komunikacyjnym dla mieszkańców Wrocławia

Skrzyżowanie szerokich dróg, z czego jedna była drogą krajową stworzyło we Wrocławiu de facto węzeł autostradowy w centrum miasta. To przykład fenomenalnej myśli urbanistycznej PRL-u. Węzeł rozdziela też naturalną drogę pomiędzy urzędami Marszałkowskim i Wojewódzkim. Co prawda pomyślano o przechodniach i wybudowano tam przejścia podziemne.

Obecnie są one dość zaniedbane i strach tam przejść wieczorem. Jeśli jednak ktoś nie jest obeznany z Wrocławiem to przejście z jednego do drugiego urzędu często kończy się na przejściu dla pieszych po drugiej stronie Mostu Grunwaldzkiego.

Plac Społeczny we Wrocławiu to ogromny potencjał do zagospodarowania

O zagospodarowaniu Placu Społecznego mówi się już od co najmniej 20 lat. W 2010 roku Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Zakłada on przeznaczenie Placu Społecznego pod zabudowę mieszkalną typową dla Wrocławia i nowego układu ulic. W tym, nawet odtworzenie przedwojennego układu.

Plac Społeczny we Wrocławiu
Obecne propozycje zagospodarowania Placu Społecznego

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→fot. Archiwum Polska Press

W 2021 roku Wrocław zwrócił się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o doradztwo na opracowanie projektu zagospodarowania tej przestrzeni. W tym czasie powstało mnóstwo koncepcji, projektów, a nawet wizualizacji. Choć na mieście słychać głosy, aby stworzyć tu park.

Zobacz w galerii pomysły na zagospodarowanie Placu Społecznego we Wrocławiu

Plac Społeczny we Wrocławiu. To planistyczny potwór i koszmar mieszkańców. Jeszcze przed wojną znajdowała się tam gęsto zabudowana dzielnica mieszkalna. Dziś w tym miejscu przebiega węzeł szerokich dróg, co wygląda jak autostrada w centrum miasta. Planów zagospodarowania tego terenu było wiele, ale nic do tej pory nie zrealizowano. ZOBACZ W GALERII 

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→

Plac Społeczny we Wrocławiu. To planistyczny potwór i koszma...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto