Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miejsca jak z horrorów! Tu na Dolnym Śląsku można kręcić filmy grozy. Te miejsca kryją mroczne tajemnice!

Alina Gierak
Alina Gierak
Stary dom kolejowy z czerwonej cegły stoi na uboczu Przedmościa Świętego niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku.
Podobno dom nawiedzany jest przez samego diabła. Ekipie Mystery Hunters, która odwiedziła opuszczony dom, za pomocą profesjonalnego sprzętu, udało się w tym domu uchwycić orba – energetyczną kulę, która ma zwiastować obecność ducha.
Stary dom kolejowy z czerwonej cegły stoi na uboczu Przedmościa Świętego niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku. Podobno dom nawiedzany jest przez samego diabła. Ekipie Mystery Hunters, która odwiedziła opuszczony dom, za pomocą profesjonalnego sprzętu, udało się w tym domu uchwycić orba – energetyczną kulę, która ma zwiastować obecność ducha. Mystery Hunters
Nie musicie iść do kina na maraton horrorów, ani szukać mocnych wrażeń, czytając thrillery. Wystarczy odwiedzić niektóre miejsca na Dolnym Śląsku, by poczuć na rękach gęsią skórkę. Mamy pałac samobójców, miasto widmo, zamki z białą damą i płaczem dziecka w komnacie. Przed Halloween sprawdźcie, gdzie straszy na Dolnym Śląsku. Może się tam wybierzecie?

Spis treści

Pałac samobójców w Glince

W Glince, powiecie górowskim na Dolnym Śląsku, stoi jeden z najbardziej tajemniczych pałaców na Dolnym Śląsku. Nazywany jest pałacem wisielców i od dawna mówiono o tym, że jest nawiedzony. W ubiegłym roku sprawdzała to ekipa Mystery Hunters.

Przeczytaj o tym więcej tutaj

Jak głoszą lokalne podania, barokowy pałac w Glince miał powstać na terenie starego cmentarza samobójców, nieszczęśników, którzy odbierali sobie życie, wieszając się na drzewach przypałacowego ogrodu. Według legend, od tamtego czasu jakaś tajemnicza siła przyciągała kolejnych samobójców do pałacu.

Barokowy pałac w Glince zbudowano w XVIII wieku. Przylgnęła do niego nazwa "pałac wisielców". Dziwi was to? Wystarczy spojrzeć na
Barokowy pałac w Glince zbudowano w XVIII wieku. Przylgnęła do niego nazwa "pałac wisielców". Dziwi was to? Wystarczy spojrzeć na zabytek. Nie/Zapomiane Pałace FB

Pałac w Glince z powodzeniem mógłby zagrać w niejednym horrorze. Obiekt jest zrujnowany. Wchodzenie do środka jest zabronione. Może to być nawet niebezpieczne.

Jak dojechać do Glinki, sprawdź tutaj

Miasto widmo w Pstrążu

Kikuty domostw, straszące pustymi oknami, przerażające wnętrza budynków, mroczne podziemia. Pstrąże, miasto znajdujące się na granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego nazywano polską Prypecią.

Pstrąże oficjalnie jest nadal poligonem i zgodnie z prawem nie wolno tam wchodzić.
Pstrąże oficjalnie jest nadal poligonem i zgodnie z prawem nie wolno tam wchodzić. Jerzy Wójcik/PolskaPress

Znajdujące się na jego terenie bloki z wielkiej płyty w otoczeniu zieleni do złudzenia przypominały wyludnione miasto na Ukrainie. Wszystko, co tam się działo, trzymano w wielkiej tajemnicy. Wszystkie budynki są pozostałościami po radzieckich wojskach, które stacjonowały tam do roku 1992.

O "mieście duchów" na Dolnym Śląsku czytaj więcej

Mauzoleum w Biechowie. Bagna i ludzkie głosy

Lepiej nie odwiedzać wieczorem tego opuszczonego i zapomnianego miejsca. Podobno słychać tu ludzkie głosy i można nieźle się przestraszyć. Otoczone zagajnikiem mauzoleum ma niesamowity klimat. Spacer może być niebezpieczny z prozaicznego powodu.
Całe mauzoleum otoczone jest bagniskiem. Z każdym krokiem buty zapadają się coraz głębiej w ziemię. Przyjście tutaj samemu jest ryzykowne. Biechowskie mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister znajduje się niedaleko Głogowa. Został tu pochowany August Hoffmeister i jego małżonka Gertruda. Był on właścicielem przedwojennej fabryki pieców, płytek podłogowych i materiałów budowlanych. August zmarł w roku 1926, jego żona 7 lat później.

Zobacz zdjęcia mauzoleum

Czerwony upiór straszy na zamku Grodziec

Szkielet rycerza ubranego w zbroję i purpurową opończę, błąka się po komnatach zamku Grodziec. Związana z nim stuletnia legenda, mówi o kasztelanie Janie, który był szczególnie niesprawiedliwy i zły. Swoje zachowanie zmienił dopiero po tym, gdy ukazał mu się właśnie upiór w czerwonej opończy i zbroi pod postacią kościotrupa. Płaskorzeźba w sali rycerskiej, która zachowała się do dziś, przedstawia podobno oblicze nawróconego okrutnika.

Na zamku Grodziec żyje wiele innych duchów. Czarna Prababka, o której mówią zamkowe legendy, pojawia się, by przestrzec właścicieli Grodźca przed złymi ludźmi. Czarna Prababka ostrzegła piękną córkę jednego z właścicieli Grodźca, gdy ojciec szykował jej małżeństwo z możnym rycerzem. Duch poznał, że kawaler jest złym rozbójnikiem, który grabił i mordował podróżnych po gościńcach.

Na zamku Grodziec roi się od duchów. Starszą tu czerwony upiór, wściekła  Elfrieda i Czarna Prababka
Na zamku Grodziec roi się od duchów. Starszą tu czerwony upiór, wściekła Elfrieda i Czarna Prababka Piotr Krzyżanowski/Polskapress

Od średniowiecza po komnatach Grodźca snuje się jeszcze duch Elfriedy - córki księżnej Anny. Za życia było z niej niezłe ziółko. Chcąc pozbyć się matki, wpędziła ją do więzienia. Aby dokuczyć Rosildzie, swej przybranej siostrze, uknuła jej małżeństwo z ubogim rycerzem Kwiatkiem. Związek okazał się jednak nader udany. Zazdrosna Elfrieda potajemnie wbiła Rosildzie nóż w plecy i ukryła ciało w zamku. Jedna ze służek uratowała Rosildę. A Elfrieda wyje w zamku po nocach z wściekłości.

O odkryciach w zamku Grodziec czytaj tutaj

Na zamku Czocha przedmioty zmieniają miejsca. Przypadek?

Liczne są świadectwa na temat odczuwania w zamku Czocha czyjejś obecności i dotyku niewidzialnych rąk. Historia nawiedzeń związana jest z legendą o Joachimie von Nostitz, który po powrocie z kilkuletniej misji zobaczył swoją żonę karmiącą nieślubne niemowlę. Zemsta szlachcica była okrutna – żonę wrzucono do studni, natomiast dziecko zostało zamurowane żywcem w kominku.

Inna legenda mówi o chciwej Gertrudzie, która zdradziecko oddała zamek husytom, doprowadzając do śmierci swojego brata. Ma teraz ukazywać się w Zamku Czocha jako biała dama.

Przewodnicy mówią o tajemniczych dźwiękach – krokach, szeptach, skrzypieniu na korytarzach oraz głośnym lamencie dochodzącym z lochów. Z dna tamtejszej studni słychać rozpaczliwe prośby o pomoc. Przedmioty zmieniają miejsce, a drzwi i okna zamykają się wedle własnego uznania. W oknach pojawiają się zjawy.

O legendach zamku Czocha przeczytaj tutaj

Na zamku Chojnik po murach jeździ rycerz na koniu

Z zamkiem Chojnik związana jest popularna legenda o księżniczce Kunegundzie, która postawiła kandydatom do swojej ręki jeden warunek - mieli w pełnej zbroi objechać konno zamkowe mury. Nie było to łatwe, gdyż zamek Chojnik leży nad 150-metrowym, stromym urwiskiem, a mury nie są szerokie. Śmiałkowie jeden za drugim spadali w przepaść. Podobno duch jednego z nich ma po dziś dzień straszyć turystów.

We Wleńskim Gródku galopuje na koniu czarny rycerz

Na warowni we Wleńskim Gródku straszy Konrad von Zedlitz, który w 1605 roku został właścicielem zamku. Nie miał litości dla włościan. Zabijał nieposłusznych i wtrącał do zamkowych lochów. Ze swoją bandą napadał i grabił pobliskie wsie i miasteczka, okradał kupców. Ludzie mieli tego dość. Postanowili go zabić. Konrad po śmierci zatęsknił za życiem, chciał odpokutować winy, naprawić wszystkie krzywdy, dlatego jego dusza pozostała na ziemskim padole.

Zamek Wleński został wzniesiony Zamkowej Górze, 383 metry n.p.m. Po zamku i okolicy galopuje w czarnej zbroi, na czarnym koniu, zionącym z nozdrzy ogniem,
Zamek Wleński został wzniesiony Zamkowej Górze, 383 metry n.p.m. Po zamku i okolicy galopuje w czarnej zbroi, na czarnym koniu, zionącym z nozdrzy ogniem, okrutny Konrad von Zedlitz. Elżbieta Bojczuk Karkonosze obiektywnie

Każdego dnia, postawny rycerz w lśniącej zbroi, trzymający pod pachą swoją głowę, na wielkim czarnym rumaku, przemierza okoliczne szlaki, rozmyślając o krzywdach, jakich dokonał. Najczęściej pędzącego rumaka z dosiadającym go upiornym rycerzem, trzymającym swoją głowę pod pachą, można dostrzec w okolicy zamku.

Jak dojechać do zamku zobacz tutaj

Kliknij galerię i poznaj inne nawiedzone miejsca na Dolnym Śląsku
[galeria_przycisk]

Czytaj o innych ciekawych miejscach na Dolnym Śląsku

Obejrzyj także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto