Kuchnia podhalańska – źródło znakomitych smaków

Materiał informacyjny Góralski Browar
Kuchnia podhalańska to niezwykle bogata i aromatyczna gałąź kuchni polskiej, która wywodzi się z obszaru Podhala, czyli regionu górskiego położonego na pograniczu Polski i Słowacji. Charakteryzuje się specyficznymi smakami, które są owocem tradycji i kultury tego regionu. Poznaj dania, których zdecydowanie warto skosztować, będąc w Zakopanem.

Kuchnia podhalańska – dlaczego jest wyjątkowa?

Tradycyjna kuchnia Podhala obfituje w wyjątkowe smaki, które pozostają na długo w pamięci. Są niezwykle charakterystyczne i aromatyczne, dzięki czemu gwarantują doskonałe doznania. W przygotowaniu dań podhalańskich ogromną rolę odgrywa przekazywanie przepisów z pokolenia na pokolenie. Jeżeli podczas najbliższego urlopu, długiego weekendu bądź przejazdu przez tę część Polski chcesz się o tym przekonać, to koniecznie zdecyduj się na jedną z poniższych propozycji potraw typowych dla kuchni podhalańskiej.

Kwaśnica

Przygodę z podhalańskimi smakami warto rozpocząć od tradycyjnego dania polskiej kuchni góralskiej, a więc właśnie kwaśnicy, która wbrew powszechnie występującym, mylnym opiniom nie jest tym samym co kapuśniak. Kwaśnicę przygotowuje się bowiem na bazie kiszonej kapusty oraz mięsa wieprzowego lub baraniny, a rolę dodatku pełnią tutaj wędzone żeberka. Rozgrzewająca i kwaśna zupa podawana jest z gotowanymi ziemniakami lub chlebem i nie dodaje się do niej żadnych jarzyn (takich jak np. marchewka, pietruszka czy zielenina).

Moskole

Kolejne danie jest najlepszym dowodem na to, że pyszne potrawy wcale nie muszą być skomplikowane. Mowa tutaj o moskolach – plackach, które w klasycznej wersji przygotowuje się z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, mąki oraz wody i soli.

Na przestrzeni lat przepis wzbogacony został o dodatek maślanki lub (alternatywnie) zsiadłego mleka, a niektórzy dodają do ciasta jeszcze jajko, tak więc można spotkać się z różnymi wersjami tych niewielkich placków. Niezależnie od wybranej wersji, metoda ich przyrządzania jest taka sama – moskole podhalańskie piecze się na dużej blasze. W jednej z najpopularniejszych restauracji z widokiem na Tatry, jaką jest Góralski Browar, moskole podawane są z bundzem, aromatycznym sosem borowikowym oraz szczypiorkiem.

Placek po zbójnicku

Obowiązkową pozycją dla każdego smakosza jest bez wątpienia placek po zbójnicku, zamiennie zwany góralskim plackiem ziemniaczanym, który najprawdopodobniej przywędrował do Polski ze Słowacji bądź Węgier (choć również tutaj można spotkać się z różnymi wersjami). Imponujących rozmiarów danie z ziemniaków nie jest jednak potrawą wegetariańską – placek po zbójnicku jest podawany z gulaszem wołowym i kwaśną śmietaną.

Baranina i wieprzowina

Region Podhala słynie z dań, w których kluczową rolę odgrywa mięso – głównie wieprzowina oraz baranina. O tym, jak wyjątkowe są one w smaku, można przekonać się chociażby właśnie w Góralskim Browarze, gdzie na gości z całej Polski (i nie tylko) czeka m.in. pieczona Golonka w piwie, Polędwiczki z lasu w sosie z borowików, podawane z regionalnymi kluskami, a także Jagnie Daję Nogę, czyli gicz jagnięca maczana w kremowej bejcy musztardowo-miodowej, której towarzyszy delikatne purée ziemniaczane.

Oczywiście powyższą listę podhalańskich rarytasów warto uzupełnić także o dostępne niemal na każdym kroku oscypki, a więc twarde, wędzone sery wytwarzane z mleka owczego lub koziego, które nigdzie indziej nie smakują tak dobrze, jak właśnie na Podhalu. Wszystko to za sprawą wieloletnich tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz oczywiście sposobu ich wytwarzania. Choć cały proces jest czasochłonny, to kolejki chętnych do zakupu oscypków mówią same za siebie – ten produkt regionalny uwielbiają wszyscy.

Góralski Browar – restauracja w Zakopanem, w której odkryjesz wyjątkowe smaki Podhala

Niemal wszyscy miłośnicy kuchni regionalnej oraz europejskiej są zgodni, że jednym z najciekawszych adresów w samym sercu stolicy polskich Tatr jest ul. Krupówki 40, na której mieści się Góralski Browar – restauracja z widokiem na Tatry, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Pożywne śniadanie, rodzinny obiad, a może romantyczna kolacja we dwoje? Każda okazja będzie wyjątkowa nie tylko za sprawą tarasu widokowego i niepowtarzalnego klimatu tej restauracji w Zakopanem, gdzie klasyczne góralskie motywy łączą się z nowoczesnymi akcentami, ale także dzięki wyśmienitej kuchni, która spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości.

Podsumowanie

Kuchnia podhalańska to źródło znakomitych smaków, które zachwycą każdego miłośnika dobrej kuchni. Łączy w sobie tradycję, lokalne składniki i rodzinne przepisy. Jeśli planujesz odwiedzić ten malowniczy region Polski, koniecznie spróbuj najpopularniejszych potraw. To niezapomniane doświadczenie smakowe, które na długo pozostanie w Twojej pamięci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto