Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk budowlanką stoi. Które firmy są największe?

Autor Zewnętrzny Wrocław
Autor Zewnętrzny Wrocław
W ubiegłym roku, wg danych GUS, oddawano do użytkowania 27 mieszkań na godzinę. W takim tempie Mrówkowiec powstałby w niecałe 22 godziny! Na dynamiczny rozwój regionu wpływają jego mieszkańcy, ci natomiast muszą mieć gdzie mieszkać i pracować. Okazuje się, jeden sektor może zapewnić podstawowe elementy niezbędne do życia. Bo budowlanka to nie tylko nowe mieszkania, ale też miejsca pracy!

Tylko w sierpniu tego roku deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową prawie 11 tys. nowych „m”, choć to wciąż za mało, aby skutecznie odpowiedzieć na kryzys mieszkaniowy. Faktem jest jednak, że Polska budowlanką stoi i w niejednym województwie siła regionu to branża budowlana i pokrewne.

Według danych z raportu GUS „Budownictwo w 2022” w ubiegłym roku w Polsce oddano do użytkowania 238,6 tys. mieszkań. Skalę zjawiska najłatwiej zobrazować rozbijając te dane na godziny. W 2022 roku, co godzinę bowiem, pula lokali poszerzała się o 27 nowych mieszkań.

Sierpień 2023. Prawie 11 tys. nowych „m”

Jak wynika z danych GUS, tylko w sierpniu tego roku deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową 10,8 tys. mieszkań, które uszczęśliwią kolejnych nowych właścicieli. Tempo jest coraz większe: w odniesieniu do lipca, wzrost rozpoczętych budów sięga 16 procent, a porównanie rok do roku daje wynik 107 procent na plus.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku w Polsce oddano do użytkowania 145 tys. mieszkań. Z tej puli deweloperzy przekazali do eksploatacji 86,7 tys. „m” – o 1,8 procent więcej niż przed rokiem. Zaledwie 735 to mieszkania spółdzielcze i 835 komunalne.

Nie jest więc zaskoczeniem, kto buduje najwięcej mieszkań w Polsce. Prym wiodą zdecydowanie deweloperzy. W 2022 roku odpowiadali oni za 60,3 proc. wszystkich nowych lokali. Budownictwo spółdzielcze, komunalne czy socjalne stanowi mniej niż 2 procent na wszystkich rozpoczynanych budowach mieszkań w kraju.

Jest jedno „ale”

Choć statystyki mogą sprawiać wrażenie, że w budownictwie mieszkaniowym jest dobrze, to fakty są takie, że we Wrocławiu może brakować nawet 100 tysięcy lokali mieszkalnych. Według spisu powszechnego z 2021 roku podwrocławskie Czernice były trzecią gminą w Polsce pod względem liczby przyrostu mieszkańców. W ciągu 10 lat zwiększyła się tam o prawie 80 procent. Branża deweloperska apeluje m.in. o uwolnienie gruntów czy uproszczenie procedur administracyjnych, które wpłyną na uwolnienie potencjału branży i zwiększą nie tylko dostępność mieszkań, ale w sposób naturalny wpłyną również na obniżenie ich cen.

- Dolny Śląsk, w tym Wrocław, dynamicznie się rozwijają, ale branża budowlana potrzebuje dalszej stymulacji. Regiony są silne budowlanką, dlatego warto wspierać te sektory, które zapewniają stabilny rozwój kraju i mają ogromny wpływ na dynamikę gospodarczą. A bez wątpienia branża budowlana to zapewnia, nie tylko poprzez infrastrukturę, ale także zatrudnienie czy wkład w PKB. Przede wszystkim jednak uwolnienie potencjału branży budowlanej to szansa na zasypanie luki mieszkaniowej i wyrównanie drastycznej różnicy między podażą mieszkań a popytem. Bez tego trudno będzie mówić o dalszym rozwoju gospodarczym kraju – mówi Tomasz Stoga, prezes Oddziału Wrocławskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Regiony silne budowlanką. Nowe bloki, nowe etaty

Oprócz radości nowych nabywców, świeżo oddane mieszkania znacząco „uszczęśliwiają” także krajową gospodarkę. Budownictwo od lat jest jednym z sektorów wywierających znaczący wpływ na rozwój polskiej gospodarki i oddziałujących na polskie PKB.

W zestawieniu Budindexu, uwzględniającym udział budownictwa w PKB poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej, Polska znalazła się w czołówce krajów inwestujących w budownictwo i zajęła w rankingu drugie miejsce z udziałem budownictwa wynoszącym 7,4 proc. - o ok. 1,5 pkt. procentowego powyżej średniej unijnej, wynoszącej 5,86 proc4. Wyprzedziła nas jedynie Finlandia z wynikiem 8 proc.

Moc budowlanki odczuwa nie tylko gospodarka ogólnokrajowa, ale przede wszystkim regiony, w których budowlany boom widać najmocniej. W 2022 roku, na poziomie kraju, na prowadzenie w branży budowlanej wysunęły się województwa: pomorskie, mazowieckie i dolnośląskie. Na Pomorzu powstało 8,8 mieszkania na 1 tys. ludności. Drugie miejsce z wynikiem 7,8 zajęło województwo mazowieckie. Zaraz za nim uplasowało się województwo dolnośląskie, gdzie na 1 tys. mieszkańców przypadało 7,7 nowych mieszkań.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku najwyższe wartości dla mieszkań oddanych do użytkowania, tych, których budowę rozpoczęto oraz na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio: 28,1 tys., 23,9 tys., 26,7 tys. mieszkań). Wysokie wartości zanotowano również w województwie wielkopolskim (15,6 tys., 10,0 tys. i 13,6 tys.) oraz małopolskim (14,5 tys., 12,1 tys. i 16,3 tys.).

Największe firmy z branży budowlanej na Dolnym Śląsku:

  1. Cersanit Wałbrzych - Producent ceramiki łazienkowej
  2. Fabryka Mebli Bodzio - 2200 osób zatrudnionych - Producent mebli - 391 mln zł - przychody 2022
  3. Atlas (Wrocław) - 1216 osób zatrudnionych - Producent chemii budowlanej - 1265,4 mln zł - przychód za 2022
  4. PPG Deco Poland - 1200 osób zatrudnionych - Producent farb - 838,9 mln zł przychód za 2022
  5. Termo Organika - ponad 250 osób osób zatrudnionych - Producent Styropianu - 483,1 mln zł - przychód za 2021

Żywiołowość działań branży budowlanej i deweloperskiej przekłada się także na zwiększoną produkcję w innych gałęziach przemysłu. Sektor budowlany to bowiem nie tylko spełnianie marzeń Polaków o własnym mieszkaniu, ale również kolejne miejsca pracy. Dzięki samej branży deweloperskiej rynek pracy zyskuje 217 tysięcy etatów rocznie. Szacuje się, że jedno wybudowane mieszkanie to jeden etat w gospodarce. Największe regionalnie firmy w wielu częściach Polski to te z sektora budowlanego i okołobudowlanego, odpowiedzialne za budowę i wyposażenie wnętrz.

Nic nie wskazuje na to, że statystyki te znacząco spadną. Bo wg danych Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, dziś firmy budowlane pracują w Polsce na pełnych obrotach, a wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych wynosi 82,5 proc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto