Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu będzie więcej zielonej energii. Powstanie zakład produkujący panele słoneczne [WIZUALIZACJE]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Pochodząca z Poznania spółka Roltec, zamierza wybudować pierwszą w Polsce fabrykę, gdzie będą powstawać panele fotowoltaiczne w technologii bez użycia krzemu.
Pochodząca z Poznania spółka Roltec, zamierza wybudować pierwszą w Polsce fabrykę, gdzie będą powstawać panele fotowoltaiczne w technologii bez użycia krzemu. Roltec
Coraz bliżej do budowy zakładu produkującego panele fotowoltaiczne we Wrocławiu. Spółka Roltec złożyła na początku września wniosek na wydanie decyzji środowiskowej pod budowę swojej fabryki na wrocławskim Jerzmanowie, którą planują wraz z budynkiem biurowym, magazynowym, halą produkcyjną i przestrzeniami socjalnymi postawić do 2023 r. Ma to być pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS.

Pochodząca z Poznania spółka Roltec, zamierza wybudować pierwszą w Polsce fabrykę, gdzie będą powstawać panele fotowoltaiczne w technologii bez użycia krzemu.

- Niemiecka technologia (Solibro GmbH) wdrażana i stale udoskonalana w Roltec pozwala na komercjalizację rewolucyjnego produktu, który będzie miał znaczącą przewagę w każdym z aspektów (cena, szybkość i łatwość montażu, wydajność, gwarancja, estetyka) nad ogniwami krzemowymi — czytamy na stronie Roltec.

Spółka prowadzi kilka innych projektów, między innymi badania i patentowanie rozwiązań, które później będą wprowadzane do produkcji urządzeń pomagających w gospodarowaniu zieloną energią. Jednym z takich rozwiązań jest technologia specjalnych ogniw, jakie będą zbierały energię słoneczną i dalej przekażą ją do magazynów energii, sieci, bądź na bieżące potrzeby.

Tutaj powstanie fabryka paneli

Technologia używana w Niemczech, według producentów ma zdolność do pochłaniania większej ilości energii ze światła, jest bardziej wydajne przy użyciu mniejszej ilości materiału. CIGS (Copper Indium Gallium and Selenide) to technologia cienkich ogniw słonecznych, która łączy cztery pierwiastki - miedź, ind, gal i selen. Umieszczać można je na dowolnym podłożu.

- Dzięki wysokiej absorpcji nawet słabego światła i niskiemu współczynnikowi temperaturowemu, panele CIGS cechuje wysoka wydajność nawet w trudnych warunkach. Nietoksyczna i bezpieczne ogniwa podlegają w 98% recyklingowi. Panele Solvoz znajdą zastosowanie przede wszystkim w tradycyjnej energetyce na potrzeby przedsiębiorstw (farmy fotowoltaiczne) — deklaruje Roltec.

Zakład produkcyjny według pierwotnych założeń spółki Roltec powstać miał w pierwszej połowie 2023 roku. Spółka złożyła jednak na początku września wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Dopiero o otrzymaniu wszelkich pozwoleń będą mogli ruszyć z budową. Według szacunków spółki zatrudnienie znajdzie tam 240 osób. Koszt całego przedsięwzięcia to 250 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto