Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuczna plaża w Polanicy

Romuald Piela
W Polanicy stosuje się m.in. kąpiele w błocie z Morza Martwego. Takie zabiegi poprawiają krążenie, oczyszczają skórę i łagodzą bóle reumatyczne.
W Polanicy stosuje się m.in. kąpiele w błocie z Morza Martwego. Takie zabiegi poprawiają krążenie, oczyszczają skórę i łagodzą bóle reumatyczne.
Chcą dorównać zachodnioeuropejskim kurortom, dlatego wydają miliony na sanatoria. Zespół Uzdrowisk Kłodzkich może się ścigać o najbardziej wybrednych klientów z czeskimi kurortami.

Chcą dorównać zachodnioeuropejskim kurortom, dlatego wydają miliony na sanatoria. Zespół Uzdrowisk Kłodzkich może się ścigać o najbardziej wybrednych klientów z czeskimi kurortami. To efekt wielomilionowych inwestycji, dzięki którym kuracjusze leczą się tu w komfortowych warunkach

W Zakładzie Przyrodoleczniczym w Polanicy-Zdroju jeden basen już jest. W drugim, jeszcze bardziej nowoczesnym, kuracjusze będą mogli popływać już za pół roku.
– Baseny są integralną częścią powstającego tuż obok centrum spa z jedyną w Polsce sztuczną plażą, z oświetleniem bardzo zbliżonym do naturalnego światła słonecznego, które także opala – mówi Ewa Wróbel, rzecznik prasowy ZUK-u. – To niejedyna duża inwestycja, jaką w tej chwili realizujemy.

W Dusznikach-Zdroju budowany jest basen rekreacyjno-rehabilitacyjny w stylu rzymskich łaźni z nowymi gabinetami do okładów borowinowych. Natomiast w Kudowie-Zdroju trwa kapitalny remont sanatorium Zameczek. W komfortowych pokojach dla kuracjuszy będą nawet łącza internetowe. W 2007 roku ZUK przeznaczył na tę inwestycję 23 mln zł, z tego 12 mln na nowe linie technologiczne do rozlewania wody mineralnej. Jeśli utrzyma to tempo, to wkrótce dorówna standardami zachodnioeuropejskim kurortom.

Kuracjuszy przybywa
Zdaniem zarządu kłodzkich uzdrowisk (Polanica, Duszniki i Kudowa), tylko podnosząc jakość usług można walczyć o nowych kuracjuszy, w tym także zagranicznych. I rzeczywiście, z danych statystycznych wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat liczba klientów zwiększyła się o prawie 1400 (z 23895 w 2005 roku do 25281 w 2007 roku).
– W sanatorium w Polanicy jestem pierwszy raz i bardzo mi się tutaj podoba. Wszystko jest na wysokim poziomie – ocenił Julian Korzeniowski z Baborowa w województwie opolskim. – Największej frajdy i relaksu dostarczają mi zajęcia w basenie.
Z roku na rok rośnie też grupa zagranicznych kuracjuszy. W 2007 roku było ich blisko 3 tysiące, w tym 2,5 tys. to Niemcy.
– Oprócz nich, coraz chętniej odwiedzają nasze zdroje między innymi Czesi, Austriacy, Belgowie, Brytyjczycy, Francuzi, Włosi, Skandynawowie i Amerykanie – wylicza Ewa Wróbel. – Przybywa nam też kuracjuszy zza wschodniej granicy.

Tradycja i nowoczesność
W Zespole Uzdrowisk Kłodzkich wykonuje się 60 różnych zabiegów przyrodoleczniczych, m.in. masaże: klasyczny, wirowy i podwodny. Są takie okłady borowinowe, kąpiele solankowe i mineralne, inhalacje i fizykoterapia. Leczy się w ten sposób schorzenia układu krążenia, przewodu pokarmowego, narządu ruchu, dróg oddechowych, ginekologiczne, a także osteoporozę.
Oprócz tego, jak grzyby po deszczu powstają w kurortach ziemi kłodzkiej prywatne gabinety odnowy biologicznej, groty solne, w których kuracjusze mogą pooddychać morskim powietrzem i salony piękności.

Tych ostatnich nie należy już kojarzyć wyłącznie z fryzjerami, masażystami i saunami. Polanicki High Care Center przypomina bardziej nowoczesny oddział medyczny, niż klasyczny salon piękności. Niektóre z używanych tam urządzeń są wykorzystywane przez kosmonautów amerykańskich powracających z orbity. Bezinwazyjnie poprawiają krążenie krwi i limfy, likwidują cellulitis, wygładzają i ujędrniają cerę, wspomagają odchudzanie.
Salony piękności odwiedzają zarówno przebywające w sanatorach Polki, jak i kuracjuszki zagraniczne. •

Bogactwo wód

Kłodzkie uzdrowiska to teren obfitujący
w wody mineralne i geotermalne. Region słynie też z produkcji na skalę przemysłową butelkowanej wody. Potentatem w tej dziedzinie jest Staropolanka w Polanicy-Zdroju.
W trzech kurortach Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich przez cały rok działają pijalnie wód mineralnych.

• DUSZNIKI-ZDRÓJ
Pijalnia w parku przy ul. Wojska Polskiego,
czynna: codziennie w godz. 7-19.
Źródła „Jan Kazimierz”, „Chopin” leczy: choroby układu oddechowego, niedokrwistość, wspomaga przemianę materii,
• KUDOWA-ZDRÓJ
Pijalnia w Parku Zdrojowym,
czynna: codziennie 9-18.
Źródła „Marchlewski”, „Śniadecki”, „Moniuszko” pomagają w przemianie materii oraz leczą niedokrwistość.
• POLANICA-ZDRÓJ
Pijalnia w Parku Zdrojowym
czynna: codziennie 7-19
w wolne soboty i niedziele 9-18.
Źródło „Wielka Pieniawa” pomaga
na schorzenia układu pokarmowego.
Od ponad roku wejście do pijalni zdrojowych
jest odpłatne. Aby napić się zdrowej wody mineralnej, trzeba zapłacić złotówkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto