Rekordowy finisz

Marcin Indzierowski
CCC Polkowice - Cukierki Brzeg 89:64, AZS KK Jelenia Góra - ŁKS Łódź 54:52 ŁKS Łódź będzie rywalem CCC Polkowice w walce o awans do półfinału play-off.

CCC Polkowice - Cukierki Brzeg 89:64, AZS KK Jelenia Góra - ŁKS Łódź 54:52

ŁKS Łódź będzie rywalem CCC Polkowice w walce o awans do półfinału play-off. Kolegium Karkonoskie zmierzy się z wicemistrzem Polski - Lotosem Gdynia.

Podopieczne Andrzeja Nowakowskiego przed meczem wiedziały, że jeśli pokonają Cukierki, wówczas nie będą musiały oglądać się na inne rywalki i na sto procent zajmą trzecie miejsce po rundzie zasadniczej. Dlatego też od pierwszej minuty gospodynie - choć targane w ostatnich tygodniach kłopotami natury zdrowotnej - z animuszem ruszyły do walki i już po pierwszej kwarcie prowadziły różnicą dziesięciu oczek.

Atak jak marzenie
W trzech kolejnych odsłonach ta przewaga jeszcze się zwiększała.
Kluczem do zwycięstwa CCC była przede wszystkim znakomita skuteczność w rzutach z dystansu. Gospodynie wykorzystały aż 14 z 22 prób, co jest ich rekordem sezonu 2006/2007. W tym elemencie zaimponowały zwłaszcza Amerykanka Monique Coker oraz kapitan zespołu Ilona Jasnowska. Obie trafiły 4 z 5 oddanych rzutów zza łuku.
- Miałyśmy naprawdę dobry dzień w ataku. Nie wszystkie rzuty były oddawane z czystych pozycji, a jednak wpadały - cieszyła się popularna Jancia.
Słowa uznania należą się też wspomnianej Coker, która w ostatnim czasie trenowała niewiele, bo nadal doskwiera jej przeciążone kolano. W sobotę Amerykanka zdobyła 26 punktów na 75-procentowej skuteczności i był to jej najlepszy mecz od czasu pamiętnego zwycięstwa nad Wisłą Kraków w Polkowicach.
W pierwszej rundzie play off CCC zmierzy się z ŁKS-em. W tym sezonie łodzianki były górą w obydwu pojedynkach między tymi zespołami.
- W pierwszym meczu przegrałyśmy z nimi trzema punktami, bo nie byłyśmy jeszcze zgrane. W drugim rozbiły nas u siebie, bo zabrakło nam skuteczności i zdrowia. Moim marzeniem było otrzymać od losu szansę rewanżu jeszcze w tym sezonie i cieszę się, że w decydującej fazie rozgrywek będzie okazja udowodnić, kto jest lepszy - powiedziała Jasnowska.

Dominacja pod koszami
Jeleniogórzanki dokonały w sobotę rzeczy niezwykłej. Pokonały ŁKS 54:52, choć miały nieprzyzwoicie niską skuteczność (31 procent), a z kolei ich przeciwniczki co drugi rzut z gry zamieniały na punkty. Ponadto łodzianki przez 40 minut zanotowały tylko 4 straty, a gospodynie aż 13. Jakim cudem w tych okolicznościach dwa punkty nie wyjechały z hali Kolegium? Tym cudem była nieprawdopodobna przewaga akademiczek na obu tablicach. Walkę o zbiórki podopieczne Rafała Sroki wygrały aż 46:15, z czego w ataku zostało zebranych 26 piłek. Dwie Amerykanki zanotowały double-double (Jocelyn Penn - 11 punktów, 13 zbiórek; Keila Beachem - 11 pkt. i 16 zb.), a trzecia (Sabrina Scott) też była bardzo bliska tego osiągnięcia, ale zabrakło jej ledwie dwóch zbiórek.
Początek meczu należał jednak do ŁKS-u, który w 5 minucie wygrywał 14:7 i taką przewagę utrzymał do końca odsłony. Kolegium odrobiło straty jeszcze przed przerwą, ale w 27 minucie znów sześć punktów więcej miały łodzianki (28:34). 100 sekund przed końcem meczu przy remisie po 49 Natalia Małaszewska trafiła za 3. Punktami odpowiedziała Leona Krystofova, ale rzutami wolnymi cenną wygraną akademiczek przypieczętowała Scott.
- Punkty zdobywane z ponawianych akcji przesądziły o wyniku, bo przy tak marnej skuteczności normalnie się nie wygrywa meczu. Wielkie znaczenie miały też celne rzuty trzypunktowe Magdy Gawrońskiej i Natalii Małaszewskiej - podkreślił Rafał Sroka, trener Kolegium.