Rada Miejska Wałbrzycha wprowadziła obowiązek szczepień na Covid - 19! Uchwaliła też apel do Ministra Zdrowia w sprawie obowiązku szczepień

Adrianna Szurman
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, jako pracownik służby zdrowia zaszczepił się na covid - 19 już w styczniu. Teraz wystąpił z inicjatywą, by szczepienia były obowiązkowe w Wałbrzychu i całym kraju.
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, jako pracownik służby zdrowia zaszczepił się na covid - 19 już w styczniu. Teraz wystąpił z inicjatywą, by szczepienia były obowiązkowe w Wałbrzychu i całym kraju.
Dziś Rada Miejska Wałbrzycha wprowadziła obowiązek szczepień na Covid - 19 dla wszystkich mieszkańców Wałbrzycha oraz osób pracujących na terenie miasta. Radni uchwalili też apel do Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzenie obowiązku w całym kraju. - Wiemy z całą pewnością, że jedynym skutecznym lekiem przeciw śmierci i ciężkiemu przebiegowi choroby jest zaszczepienie się - podkreślał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. - Widzę na co dzień, jak na covid umierają ludzie, lekarstwa nie ma, to jedyny sposób - podkreślał.

Dzisiaj, 29 kwietnia 2021 roku Rada Miejska Wałbrzycha na wniosek radnych Komitetu Romana Szełemeja wprowadziła obowiązek szczepień przeciw Covid – 19 dla mieszkańców Wałbrzycha i osób pracujących na terenie miasta. 22 radnych było za uchwaleniem takiego obowiązku, trzech przeciw.

Wiele uwagi dotyczącej sytuacji w Wałbrzychu w związku z trzecią falą koronawirusa, umieralności na covid -19 i samym szczepieniem poświęcił dziś prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. To z jego inicjatywy radni uchwalili apel do Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego wzywający do umieszczenia choroby Covid-19 w wykazie chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych i wprowadzenia takiego obowiązku dla osób powyżej 18 roku życia jeszcze w 2021 roku.

- Szczepienia są jedynym warunkiem, by uniknąć czwartej fali zgonów mieszkańców Wałbrzycha i Polski. Te kraje, które dzięki masowemu szczepieniu osiągnęły poziom odporności populacyjnej, gdzie zadeklarowało chęć zaszczepienia 70 procent społeczeństwa, wychodzą z pandemii. Dziś Polska znajduje się na poziomie daleko odbiegającym od tego celu. 1/3 osób jest odporna, ale 20 mln nie. Mogą trafić do szpitala. Jeśli nad tym nie zapanujemy, nie podniesiemy się - mówił podczas sesji Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Podkreślał, że choć wałbrzyskie punkty zaszczepiły już blisko 100 000 ludzi i są liderem w kraju, to tylko ok. 30 procent tej liczby stanowią wałbrzyszanie, a w gronie osób 60 plus, nie zaszczepiło się aż 40 procent osób.

- Jeśli wysokiej radzie leży na sercu dobrostan wałbrzyszan, to w oparciu o naszą wiedzę medyczną, powinniśmy zrobić wszystko, by zapewnić zdrowie mieszkańcom Wałbrzycha. Najgorsze w tej chorobie jest to, że nie wiemy dlaczego 30-to, 40-to i 50-letni całkiem zdrowy dotąd pacjent, otrzymawszy w naszym szpitalu pełne leczenie, jakie jest dostępne na świecie, przegrywa tę walkę. A tych zgonów w Wałbrzychu jest bardzo, bardzo dużo - dodawał Szełemej.

- Złożyłem tę inicjatywę poprzedziwszy ją konsultacjami w gronie wielu środowisk. Wiemy, że dostępność szczepionek będzie w ciągu kilkunastu dni pełna. Co zrobić, by te szczepionki były wykorzystane? Ja, podobnie jak wszyscy lekarze w Polsce, widzę jak straszną jest choroba związana z zakażeniem wirusem, jak wielu wałbrzyszan zmarło z tego powodu. Patrząc na statystykę, to jeśli nie zrobimy jakiegoś niebywałego wysiłku dotyczącego szczepień, do końca roku liczba zgonów przez koronawirusa sięgnie 100 000 osób. Wiemy z całą pewnością, że jedynym skutecznym lekiem przeciw śmierci i ciężkiemu przebiegowi choroby jest zaszczepienie się - tłumaczył prezydent.

I przekonywał, że niezależnie jaka jest to szczepionka, te które są dopuszczone, są przebadane i chronią przed śmiercią i ciężkim przebiegiem covid-19. - Całkiem spora grupa rodaków uważa, jak to zwykle w naszej naturze jest, że jakoś to będzie. A ponieważ ja widzę, jak to wygląda w praktyce, to dyskutowanie z tym, który się dusi i umiera, czy było warto czy nie, nie jest już etyczne...

Prezydent Wałbrzycha podkreślał również, że przygotowywany jest paszport europejski. Nie chodzi tu tylko o wakacje. Nie odbudujemy się jako kraj, jeśli będziemy izolowani na granicach, jeśli Polacy nie będą mieć transportu.

Tylko jeden radny protestował na sesji wprowadzenie obowiązku szczepień na Covid - 19 w Wałbrzychu.

- W jaki sposób będzie Pan to egzekwować? Te osoby, które pracują w Wałbrzychu, a nie będą zaszczepione, co z nimi, nie wpuści ich pan do miasta? A co z osobami, które się nie zdecydują. Najprawdopodobniej ta uchwała zostanie zakwestionowana przez wojewodę. W mojej ocenie rada miejska nie ma takich uprawnień - dopytywał radny Jerzy Langer.

Prezydent Roman Szełemej podkreślał, że nie chodzi o penalizację, czyli o karanie. Raczej o edukowanie, że niebawem osoby niezaszczepione będą miały spory problem zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Od maja najprawdopodobniej wjazd do Niemiec będzie obwarowany nie tylko ujemnym testem, ale i zaświadczeniem o zaszczepieniu się na Covid - 19. Trwają prace nad europejskim paszportem dla zaszczepionych, wszystkie organizacje sportowe na świecie zastanawiają się nad wprowadzeniem obowiązku okazania zaświadczenia o szczepieniu przy wpuszczaniu na trybuny sportowe.

- Podobnie może być w kinach, teatrach, zakładach pracy. W wielu zakładach w Stanach Zjednoczonych nie można wejść do fabryki bez paszportu szczepionkowego. Będę starał się poprzez szefów spółek i instytucji w Wałbrzychu przekonywać wałbrzyszan, że warto się zaszczepić. Chodzi o ochronę życia, nawet jeśli trzeba odrobinę przekroczyć granice wolności osobistej. Pracownik zada sobie pytanie, czy nie będę izolowany, czy mój pracodawca nie będzie na mnie inaczej patrzył, jeśli się nie zaszczepię - mówił Szełemej.

Jedną z pierwszych osób, które zareagowały na uchwałę Rady Miejskiej Wałbrzycha był Piotr Sosiński, były wiceprezydent miasta, były szef wałbrzyskiej strefy, prawnik z wykształcenia. - Wielu moich znajomych i członków rodziny przeszło covida, jestem świadomy skali nieszczęścia, które niesie chiński wirus, jestem też wdzięczny pracownikom ochrony zdrowia za ogromny całoroczny już trud... Ale przymus szczepień nie jest działaniem legalnym. Co więcej, przymus wdrażany uchwałą rady miejskiej. A proces uchwałodawczy nie może być traktowany jako akcja promocyjna albo punkt wyjścia do dyskusji....

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janek
30 kwietnia, 09:35, Mas:

Po[wulgaryzm]o ich

Dokładnie... popieram.

Dodaj ogłoszenie