Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przechowywanie opon po sezonie. Jak robić to umiejętnie?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Właściciele samochodów doskonale wiedzą, że wymiana opon z zimowych na letnie i odwrotnie wymaga również rozwiązania kwestii związanej z ich przechowywaniem. Okazuje się bowiem, że prawidłowe przechowywanie opon po każdym sezonie może znacznie przedłużyć ich żywotność. Jak zatem prawidłowo to zrobić?

Przeprowadzone badania i testy wykazały, że odpowiednie składowanie w znaczny sposób przedłuża żywotność ogumienia i wpływa na jego jakość. Warto tę sprawę przemyśleć, tym bardziej, że wielkimi krokami zbliża się sezon wiosenno-letni i będzie ona znów aktualna. Jak najlepiej przechowywać ogumienie? To proste! Wystarczy zastosować się do poniższych zasad, które dotyczą zarówno kierowców samochodów, jak i motocyklistów.

ZASADA 1 Odpowiednie przygotowanie do przechowywania
Opony do przechowywania należy odpowiednio przygotować. Po zdjęciu należy je dokładnie umyć i sprawdzić ich stan. Dzięki temu będziemy mogli określić, czy dane opony posłużą nam przez kolejny sezon, czy też musimy zainwestować w nowe. Należy dokładnie skontrolować stan bieżnika – a dokładnie jego głębokość. Jeśli będzie ona mniejsza niż 4 mm, a ogumienie popękane lub powybrzuszane – czas na nowe opony. – mówi Łukasz Korczyk z serwisu centrumfelg.pl. Warto również przeprowadzić konserwację – można jej dokonać dzięki gotowym, dostępnym w sklepach preparatom.

ZASADA 2 Unikamy przechowywania na dworze!
Przechowywanie opon na dworze, nawet w miejscach zadaszonych jest niewskazane. Opony w takich warunkach narażone są na działanie wielu czynników atmosferycznych, chociażby mrozu czy wysokich temperatur. Ogumieniu szkodzą duże wahania temperatur. Na dworze opony są również wystawione na działanie światła słonecznego, które może powodować nadmierne wysuszenie i w efekcie pękanie gumy. Widać zatem, że lepszym wyborem jest przechowywanie opon w suchym, czystym, wentylowanym i stosunkowo ciemnym pomieszczeniu, gdzie różnice temperatur będą oscylować w granicach 10-20 stopni Celsjusza. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, by nie składować ich w pobliżu źródeł ciepła – piecyków, grzejników, czy też rur ciepłowniczych.

ZASADA 3 Przechowujemy w odpowiedniej pozycji!
Niezwykle istotna jest pozycja, w jakiej będą przechowywane opony. Niewłaściwa może przecież poskutkować odkształceniami, jakie pojawiają się pod wpływem ciężaru opony. Ich efektem jest jej zniszczenie. Jak zatem powinno się to robić? Opony założone na felgach przechowujemy albo w pozycji poziomej (jedna na drugiej), albo też powieszone na specjalnych hakach. Ogumienie wraz z felgami powinno być przechowywane pod nominalnym ciśnieniem, jakie zaleca producent.

Właściwy stan ogumienia samochodu to niezwykle istotna kwestia. Warunkuje przecież nasze bezpieczeństwo i komfort poruszania się po drogach. Dbajmy o opony nie tylko ze względów bezpieczeństwa, istotne są również kwestie ekonomiczne. Niewielu z nas przecież stać na to, by po każdym sezonie kupować nowy komplet.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto