Po południowej stronie mostów Pomorskich trwa renowacja pawilonów i demontaż kładki [ZDJĘCIA]

Błażej Organisty
Błażej Organisty
Południowa część mostów Pomorskich
Południowa część mostów Pomorskich Błażej Organisty
Udostępnij:
Kiedyś działały w nich ksero i piekarnia. Później długo stały opuszczone, brudne i brzydkie. Teraz są wyczyszczone, wzmocnione i pokrywane nowych dachem. Dwa pawilony u wjazdu na południową część mostów Pomorskich znów będą ozdobą remontowanej przeprawy, z której niebawem zniknie tymczasowa kładka.

Brudne, opuszczone i zaniedbane, przez co po prostu brzydkie pawilony od lat stoją przy wjeździe na południową część mostów Pomorskich we Wrocławiu. Budynki wykonane z piaskowca, z cechami architektury neoromańskiej, tworzą coś w rodzaju bramy mostowej, jakby strzegły wjazdu na przeprawę. Może z tego powodu nazywane są strażnicami. A może dlatego, że kiedyś pobierano w nich myto, czyli opłatę za przejazd na drugą stronę Odry.

Na szczęście, doczekały się remontu. Częściowo już wyczyszczone odzyskały kolor kamienia. Widać tam wykute daty: 1904 i 1905, przedzielone wielką literą "W" - to lata budowy południowej części mostów Pomorskich.

Pawilony nie tylko zostały wyczyszczone, ale także wzmocnione palami, które mają je wspierać przez kolejne dziesiątki lat. Z dachów zniknęła blacha i papa. Zastąpią je gąsiory i dachówka zrobiona przez firmę, która przykrywała np. zamki w Malborku i Gniewie. Pod koniec kwietnia robotnicy rozpoczęli konstrukcję nowych dachów.

Na dachach zamontowane zostaną rzygacze w kształcie głów smoków lub innych fantastycznych stworzeń, których zadaniem będzie wypuszczanie wody opadowej.

Pawilon przy mostach Pomorskich we Wrocławiu.
Pawilon przy mostach Pomorskich we Wrocławiu. Wrocławskie Inwestycje

Koniec kładki drewnianej

Renowacja pawilonów to niejedyna część remontu po tej stronie mostów. Spółka Wrocławskie Inwestycje poinformowała w połowie maja o rozpoczęciu kolejnego etapu prac, co wymusza rozebranie drewnianej, tymczasowej kładki.

"Powstała z mostu wojskowego i służyła nam wiele miesięcy w komunikacji. Wiemy, że ją lubiliście i niektórzy z Was robili z niej zdjęcia z uniwersytetem czy Odrą w tle. Jej czas minął. Musimy budować torowisko, jezdnię na moście. Kładkę zaczynamy rozbierać od najbliższej soboty [21 maja – przyp. red.]" - czytamy w aktualizacji postępów na placu budowy.

To oznacza, że znów można będzie wejść i wjechać rowerem na most. Część północna pozostanie zamknięta.

Poniżej obejrzycie zdjęcia tych pawilonów sprzed lat. Obrazki z przeszłości przypominają, że kiedyś działały w nich punkt ksero i piekarnia. Jak zostaną zagospodarowane po remoncie? Miasto nie zdecydowało jeszcze o przyszłej funkcji tych budowli.

Zobaczcie zdjęcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy - wizyta Ursuli von der Leyen

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie