Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek "Radość" w Szklarskiej Porębie jest do kupienia. Słynny jest z zabytkowej wilii malarza Hermanna Hendricha oraz cudnych widoków

Alina Gierak
Alina Gierak
Zabytkowa willa, w której w Szklarskiej Porębie mieszkał malarz Hermann Hendrich, znajduj się na jednej z działek wystawionych do sprzedaży przez Politechnikę Wrocławską.
Zabytkowa willa, w której w Szklarskiej Porębie mieszkał malarz Hermann Hendrich, znajduj się na jednej z działek wystawionych do sprzedaży przez Politechnikę Wrocławską. Fotopolska.eu
Do kupienia są dwie działki w Szklarskiej Porębie przy ulicy Muzealnej. Na jednej stoi zabytkowa willa, na drugiej ośrodek konfrencyjno-wypoczynkowy, typowy dla architektury PRL. Politechnika Wrocławska kilka razy próbowała sprzedać te nieruchomości. Tym razem oferuje cały kompleks. Jaka jest cena wywoławcza?

Spis treści

Willa Hendricha ozdobą kompleksu Politechniki Wrocławskiej w Szklarskiej Porębie

Ozdobą ośrodka "Radość" w Szklarskiej Porębie, który chce sprzedać Politechnika Wrocławska, jest zabytkowa willa Hermanna Hendricha. Malarz był członkiem kolonii artystycznej w mieście pod Szrenicą, która skupiała artystów, naukowców, pisarzy, poetów.

Hermann Hendrich osiedlił się w Szklarskiej Porębie po kilkuletnim pobycie w Stanach Zjednoczonych. Oczarowany górskim krajobrazem postanowił tutaj pozostać pod Szrenicą. Z przyjacielem Bruno Wille natrafili w części Szklarskiej Poręby Średniej - Dolinie Siedmiu Domów na ustronny zakątek, z którego roztaczał się wspaniały widok na Szrenicę, Łabski Szczyt i Śnieżne Kotły.

W niedługim czasie artysta wybudował tu według projektu Paula Englera niezwykły dom, który otrzymał nazwę "Hendrich-Haus" - "Dom Hendricha" oraz stojącą obok "Sagenhalle" ("Halę Baśni") - salę wystawienniczą o specyficznym charakterze, nawiązującą do motywów starogermańskich i miejscowej tradycji budowlanej.

Powstałe w 1902 r. budynki utrzymane były w fantazyjnej kolorystyce o ciepłych tonach żółci, jaskrawych błękitach, czerwieniach i brązach z bogato zdobionym rzeźbiarsko detalem architektonicznym.

Wokół szybko zaczęły pojawiać się kolejne malownicze domy i wille, których właścicielami byli naukowcy, artyści, filozofowie. Osiedlili się tu m.in. były rektor berlińskiej Freie Hochschule i były burmistrz Berlina.

W 1927 r. malarz odstąpił gminie Szklarska Poręba swój dom i “Halę Baśni” w zamian za dożywotnią rentę. Po jego śmierci zamieszkał tutaj wybitny literat i naukowiec, dr Wilhelm Bölsche (1861-1939) tworząc niewielkie muzeum geologiczno-przyrodnicze ukazujące bogactwa naturalne Karkonoszy i Gór Izerskich, od którego bezpośrednio po wojnie wzięła nazwę ulica Muzealna.

Dzisiaj ulica Muzealna i jej okolice to jedno z najciekawszych pod względem architektonicznym miejsc w Szklarskiej Porębie.

"Hala Baśni" nie dotrwała do naszych czasów. Na miejscu, gdzie stała, wybudowano, utrzymany w wielkopłytowej stylistyce architektury przełomu lat 60-tych i 70-tych, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Politechniki Wrocławskiej “Radość”.

Politechnika Wrocławska sprzedaje ośrodek "Radość"

Uczelnia wystawiła do sprzedaży dwie działki o łącznej powierzchni 0,6 hektara.

  • Na jednej stoi obiekt hotelowy (33 pokoje, 108 miejsc, budowa: 1976-1985). W budynku znajdują się ponadto jadalnia z zapleczem kuchennym, sala konferencyjna, kawiarnia. Powierzchnia użytkowa wynosi 1790 mkw. Atutem są piękne widoki z okien na Karkonosze.
  • Na drugiej działce stoi zabytkowa willa Hermanna Hendricha, słynnego niemieckiego malarza, pejzażysty, ilustratora. Po śmierci Hendricha jego dom zajął pisarz i naukowiec - Wilhelm Bölsche. Budynek został wzniesiony w roku 1928, a w roku 2012 poddany gruntownemu remontowi i modernizacji. W budynku znajduje się 8 miejsc noclegowych w 4 pokojach z łazienkami

Jaka jest cena wywoławcza za ośrodek "Radość"

Politechnika Wrocławska cenę wywoławczą za cały kompleks ustaliła na 5 mln 938 tys 800 zł (kwota netto). Oferty można składać do 16 lutego 2024 roku.

TUTAJ znajdziecie szczgóły przetargu.

Czytaj także

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto