Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzypokoleniowy dialog w Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych

Lucyna Ferens
Dariusz Gdesz
Wrocławscy seniorzy będą mogli uczestniczyć w nietypowych spotkaniach integracyjnych organizowanych przez Fundację Human Project.

Od października do połowy grudnia 2011 roku w Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych "Tratwa", na ul. Henryka Probusa 9/4 we Wrocławiu, realizowany będzie projekt Pokolenia zakładający spotkania grup, których uczestnikami staną się w równych częściach seniorzy powyżej 60. roku życia oraz młodzież poniżej 18.

Głównym założeniem projektu jest nawiązanie międzypokoleniowego dialogu. Dzięki ciekawej formie spotkania nie staną się jedynie suchą dyskusją, ale pozwolą na pełną integrację tych dwóch grup społecznych. Na wspólnych spotkaniach skorzystają młodzi, którzy stoją teraz przed najważniejszymi decyzjami w swoim życiu i mogą zaczerpnąć z doświadczenia ludzi, którzy mają już tę decyzję za sobą.

Seniorzy będą mieli szansę przekonać się, że współczesny świat nie musi być wcale tak przerażający.
- Większość miejsc, w których można rozwijać swoje zainteresowania oraz spędzać czas, dostosowana jest do młodego odbiorcy - wyjaśnia Joanna Czajka, koordynator projektu. - Osoby starsze czują się wykluczone i izolują się, nie znajdując dla siebie miejsca. Spotkania z młodymi mogą je ośmielić.
Każda osoba chętna do udziału w warsztatach ma do wyboru trzy bloki tematyczne. Część komputerowa pozwoli seniorom zapoznać się z obsługą komputera i tajnikami internetu pod bacznym okiem młodszej części grupy.

Blok kulturowo-społeczny zakłada spotkania seniorów i młodzieży w równych grupach. Podczas dyskusji przedstawiciele różnych pokoleń będą mogli podzielić się swoją wiedzą, zainteresowania-mi i poznać się nawzajem. Tematy spotkań nie są narzucone, a każdy uczestnik będzie mógł zaproponować jakąś dziedzinę czy tematykę, która go interesuje.

- Nie musi to być wcale tylko sucha dyskusja - mówi Joanna Czajka. - Z przyjemnością zorganizujemy na przykład spotkanie kulinarne, naukę tańca czy robienia na drutach. Najważniejsze jest to, aby pokolenia zintegrowały się jak najbardziej.

Ciekawą propozycją jest także blok filmowy. Prezentacja filmów wybranych przez młodzież i seniorów zakończona zostanie dyskusją.
- Chcemy, aby każda grupa wybrała film będący głosem danego pokolenia. W ten niekonwencjonalny sposób będą miały szansę poznać się i zrozumieć nawzajem.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Każdy uczestnik może zdecydować, co interesuje go najbardziej, i wziąć udział w wybranym przez siebie bloku lub we wszystkich trzech.

Każda część składa się z trzech lub czterech spotkań trwających od 1 do 4 godzin, które będą się odbywać popołudniami w dni robocze oraz w soboty.
Wszyscy zainteresowani mogą wypełnić formularz na stronie fundacji www.fhp.org.pl lub zgłosić się do stowarzyszenia Tratwa przy ul. Probusa od poniedziałku do czwartku od godziny 16.00 do 18.00.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto