Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzikie zwierzęta w ogródku? Podpowiadamy jak zareagować!

OPRAC.:
Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Częste wizyty leśnych zwierząt w okolicy ludzki siedzib to zazwyczaj następstwo ludzkich działań.
Częste wizyty leśnych zwierząt w okolicy ludzki siedzib to zazwyczaj następstwo ludzkich działań. archiwum nm/zdjęcie ilustracyjne
Nadchodząca zima, śnieg i chłód mogą spowodować, że dzikie zwierzęta zaczną się częściej zbliżać do ludzkich siedzib. Służby miejskie w Jeleniej Górze otrzymują zgłoszenia o dzikich zwierzętach w pobliżu domów. Częste wizyty dzikich zwierząt mogą być niebezpieczne. Podpowiadamy jak prawidłowo zareagować w przypadku spotkania oko w oko z leśnym zwierzęciem.

Spis treści

Służby miejskie w Jeleniej Górze coraz częściej otrzymują zgłoszenia o dzikich zwierzętach

Częste wizyty leśnych zwierząt w okolicy ludzki siedzib to zazwyczaj następstwo ludzkich działań. Zapraszamy zwierzęta, zostawiając np. resztki jedzenia przed domem, bądź przy pojemniku na odpady. Należy pamiętać o tym, że nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt.

Dodatkowo warto wykosić ugory przy zbiornikach i ciekach wodnych. Wysokie chwasty stanowią świetne schronienie - zazwyczaj to właśnie przez tereny ugorów dziki podchodzą do siedzib ludzkich. Brak jedzenia i wysokich chwastów znacznie zmniejszy szanse na spotkanie dzikiego zwierzęcia w okolicy domów, podwórek i ogródków.

Wiele osób wybudowało domy na terenach dotąd niezamieszkałych, które stanowiły naturalne korytarze migracyjne zwierząt. Roman Rąpała z Karkonoskiego Parku Narodowego zwrócił uwagę na fakt, że wiele dawnych terenów rolniczych jest zaniedbanych, pozarastanych. – A to idealne miejsce do życia zwierzyny – dodał podczas jednego ze spotkań w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze.

Dzikie zwierzęta w ogródku - jak zareagować?

Spotkałeś dzikie zwierzę w pobliżu zabudowań mieszkalnych i uznasz, że stanowi zagrożenie? Przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Spokojnie się oddal i zawiadom Policję lub Straż Miejską lub Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Jeleniej Góry.

Co zrobić kiedy staniesz oko w oko ze zwierzęciem?

  • upewnij się, że nie odcinasz zwierzęciu jedynej drogi ucieczki (gdyby tak się stało zwierzę na pewno zaatakuje),
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów, zacznij się powoli wycofywać,
  • nie patrz zwierzęciu w oczy (to w świecie zwierząt oznacza wyzwanie do walki),
  • nie uśmiechaj się uspokajająco (pokazywanie zębów oznacza przegląd uzbrojenia i zapowiedź rychlej walki),
  • bądź spokojny i nie bój się (zwierzę wyczuwa strach),
  • jeżeli zwierzę ruszy bądź ruszyło już do ataku masz dwie możliwości: walkę lub ucieczkę – jeśli zdecydujesz się na walkę, możesz głośno krzyczeć i zdecydowanie ruszyć na zwierzę – może zrezygnuje, ale nie można mieć pewności.

Dziwnie zachowujące się zwierzęta mogą być chore lub ranne. Gdy zauważysz takie zwierzęta, które np. nie uciekają przed człowiekiem, lub mają trudności z poruszaniem, widoczne obrażenia, krew – powiadom o tym Policję, Straż Miejską lub Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jeśli zostałeś ugryziony - natychmiast zgłoś się do lekarza!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto