MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Drogie lokum - W stolicy Dolnego Śląska brakuje mieszkań

Łukasz Pałka
infografika: Maciej Dudzik
infografika: Maciej Dudzik
O ponad 30 procent zdrożały w ciągu ostatniego roku mieszkania we Wrocławiu. I nic nie wskazuje na to, aby sytuacja osób, które planują je kupić, miała się poprawić Taki wniosek można wysnuć po lekturze ...

O ponad 30 procent zdrożały w ciągu ostatniego roku mieszkania we Wrocławiu.
I nic nie wskazuje na to, aby sytuacja osób, które planują je kupić, miała się poprawić

Taki wniosek można wysnuć po lekturze najnowszego raportu o wrocławskim rynku nieruchomości, przygotowanym przez firmę konsultingową Reas. Według jej ekspertów ceny mieszkań w stolicy Dolnego Śląska w ciągu ostatnich miesięcy rosły najszybciej w Polsce. Powód jest prosty. Brak mieszkań i ogromne zainteresowanie wśród klientów pozwalają deweloperom windować ceny.

W ogonie
– We Wrocławiu brakuje w tej chwili około 44 tysięcy mieszkań – mówi Artur Pietraszewski z Reas Konsulting. – To bardzo dużo, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że pod względem liczby oddawanych do użytku lokali stolica Dolnego Śląska wypada najgorzej spośród wszystkich dużych aglomeracji w naszym kraju – zaznacza Pietraszewski.
Potwierdzają to liczby. Z trzema tysiącami mieszkań oddanych lokatorom w ubiegłym roku jesteśmy daleko w tyle za Warszawą, Krakowem, Poznaniem i Trójmiastem. W stolicy nowego lokum w ubiegłym roku doczekało się 14 tysięcy osób. W pozostałych miastach liczba oddanych mieszkań wahała się między 3,5 a 4 tysiącami. Raport pokazuje, że wypadamy bardzo blado także pod względem liczby terenów przygotowanych pod inwestycje – planem zagospodarowania jest obecnie objętych jedynie 15 procent działek.

Im szybciej, tym lepiej
Według ekspertów osoby, które planują w najbliższym czasie zakup mieszkania, nie powinny zwlekać z decyzją.
– Szacujemy, że ceny będą rosły jeszcze przez dwa, trzy lata. Później trochę zwolnią – mówi Artur Pietraszewski. Według niego ogromne znaczenie dla całego rynku będzie miało wprowadzenie 19-procentowego podatku, który od nowego roku będą płacić wszystkie osoby sprzedające własne mieszkania. – Nowy podatek będzie miał bardzo niekorzystny wpływ na cały rynek – twierdzi Roman Nowicki, szef Kongresu Budownictwa Polskiego. •

Co kupujemy
Największym powodzeniem wśród wrocławian cieszą się obecnie mieszkania o powierzchni od 46 do 60 mkw. Wybiera je prawie połowa klientów. Co piąty kupuje mieszkanie o powierzchni 60-80 mkw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto