Awans po klęsce

Reprezentacja Andreja Urlepa mimo wysokiej porażki z Bułgarią 65:99 awansowała do mistrzostw Europy 2007. Na taki sukces koszykarzy czekaliśmy od 9 lat Michał Lizak Drżeliśmy o awans, bo najpierw był prawdziwy ...

Michał Lizak Drżeliśmy o awans, bo najpierw był prawdziwy dramat – Polacy dostali straszne baty w Warnie. Mecz z Bułgarią od samego początku układał się po myśli rywali, którzy w pierwszej kwarcie wygrywali nawet 17:2. Rywale stracili już wcześniej szanse na pierwsze miejsce w grupie i grali na wielkim luzie. Biało-czerwoni mieli zaś olbrzymie problemy w ataku. Dodatkowo swoje zrobili sędziowie – już po 5 minutach gry lider Polaków Adam Wójcik miał na koncie 3 przewinienia. Urlep musiał posadzić go na ławkę rezerwowych.
Paradoksalnie ta sytuacja pobudziła nasz zespół, który zaczął odrabiać straty. Olbrzymi wkład w zdobywanie punktów miał Jeff Nordgaard, który w pierwszej połowie zaliczył 4 trójki i do przerwy miał na koncie dokładnie połowę punktów zdobytych przez cały zespół (16 z 32).
O końcowym wyniku przesądził początek drugiej połowy. Nasi gracze mieli szansę na doprowadzenie do remisu, ale popełnili dwa głupie błędy w ataku, po których punktowali rywale. Bułgarzy złapali po raz drugi wiatr w żagle i odskoczyli na bezpieczny dystans. Polacy chyba nie uwierzyli już – mimo powrotu do gry Adama Wójcika – że pogoń za gospodarzami jeszcze raz się uda. Ostatecznie ulegli w Warnie bardzo wysoko – różnicą aż 34 punktów. Tak wysoko w okresie przygotowawczym Polacy nie przegrali nawet z późniejszymi mistrzami świata – Hiszpanami.
Po meczu były spuszczone głowy, ale wieczorem wielka radość, bo Szwedzi pokonali u siebie Ukraińców. Tym samym już przed ostatnią kolejką Polska ma zagwarantowane pierwsze miejsce i awans do hiszpańskich finałów. Sobotni mecz w Kijowie będzie dla nas tylko formalnością. •