MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lwówek Śląski - 800 lat piwowarskiej tradycji

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
Historia piwowarstwa w Lwówku Śląskim sięga średniowiecza. Mimo dwukrotnego ogłaszania upadłości, wszystko wskazuje, że tamtejszy browar rozkwitnie.

Pierwsza wzmianka o lwóweckim browarze pochodzi z 1209 roku. Długa i bogata historia tego miejsca połączona z wielowiekową tradycją piwowarską o mały włos nie zostały przekreślone. Po dwukrotnym ogłoszeniu upadłości w 1998 i 2007 roku, zakład postanowił ożywić Marek Jakubiak, właściciel spółki Browar Ciechan. Od marca 2009 w najstarszym browarze w Europie prowadzone są prace remontowe i modernizacyjne.

- Warzelnia, fermentownia i leżakownia są już przygotowane do rozpoczęcie produkcji. Na pierwszą warkę i jej degustację z niecierpliwością oczekujemy wszyscy - mówi Marek Jakubiak, goszczący na XVII Jesiennym Spotkaniu Browarników we Wrocławiu - Nawiązując do bogatej tradycji warzenia piwa na Dolnym Śląsku, chcemy jednocześnie uniknąć błędów, przed którymi nie ustrzegli się nasi poprzednicy - dodaje.

Jak zapowiada właściciel browaru, aby reaktywacja zakładu się powiodła, należy inaczej zdefiniować cele i założenia lokalnego piwowarstwa.

Już niebawem lwóweckie piwa powrócą do dolnośląskich pubów


- W przeciwieństwie do poprzednich prób uczynienia z lwóweckiego piwa trunku ogólnopolskiego, produkowanego na dużą skalę kosztem jakości, należy raczej skupić się na jego regionalnym charakterze - mówi Jakubiak. - Przede wszystkim mam na myśli dbałość o smak naszego piwa. Równie ważna jest potrzeba przyciągnięcia ludzi do miasta, a tym samym jego promocja. Jest to bezpośrednio związane z browarem, który oprócz piwa, oferuje atrakcje turystyczne. Nie zapominajmy, że Lwówek może pochwalić się 800-letnią historią i wielkim wkładem w proces warzenia piwa - dodaje.

W związku z tym na terenie zakładu powstanie muzeum piwowarstwa i urządzona specjalnie na potrzeby turystów pijalnia. Na miłośników złotego trunku czekają liczne niespodzianki w postaci piw warzonych na podstawie późnośredniowiecznych receptur. Brzmi zachęcająco, zwłaszcza, że początek produkcji zaplanowano już na listopad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nowy etap wojny. Pierwszy ukraiński nalot na Rosję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto