Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Żołnierze obchodzili swoje święto [foto]

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Była uroczysta salwa honorowa, defilada i występ Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zakończonej wygraną Polaków bitwy warszawskiej z 1920 roku. W tym roku przypadała okrągła, 90. rocznica "cudu nad Wisłą".

Obchody święta rozpoczęły się mszą w intencji wojskowych w Kościele Garnizonowym. Potem żołnierze przeszli na wrocławski Rynek. Najbardziej zasłużeni dla kraju otrzymali z rąk gen. bryg. Zbigniewa Smoka, Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego, medale. W sumie odznaczonych zostało 45 żołnierzy.

Jak co roku, 15 sierpnia na wrocławskim Rynku organizowana jest również uroczysta defilada. Wydarzenie zgromadziło wielu wrocławian, którzy z całymi rodzinami przyszli oglądać pokazy wojskowych.

- To naprawdę piękny widok oglądać tylu żołnierzy maszerujących jednocześnie - przyznaje Tomasz Mazur, wrocławianin.- Święto Wojska Polskiego to jedyna szansa zobaczyć żołnierzy w pełnym umundurowaniu i jak widać, dużo osób skorzystało z tej okazji.

Pani Marii Witomskiej, która do Rynku przyszła z mężem i dziećmi, najbardziej przypadł do gustu występ Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego.

- Muzyka w wykonaniu orkiestr wojskowych to naprawdę świetna rzecz. Nie dość, że pięknie grają, to jeszcze jest na co popatrzeć - zdradza pani Maria.- Wszyscy muzycy ubrani na galowo, nie to co na koncertach tych dzisiejszych gwiazdek. Ja o wiele bardziej wolę posłuchać szlagierów w ich wykonaniu - przyznaje.

A czego w ten ważny dzień życzą sobie sami żołnierze?
- Z jednej strony chcemy być świetne wyszkoleni, ale z drugiej nie chcemy zbyt często demonstrować tych umiejętności - mówi mjr Mariusz Kotas, rzecznik prasowy dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego. - Zawsze musi nadejść jakaś sytuacja kryzysowa, albo ktoś musi ucierpieć, żeby żołnierze wkroczyli do akcji. Wolelibyśmy żeby takie sytuacje, jak chociażby ostatnia powódź na Dolnym Śląsku, zdarzały się rzadziej.

W uroczystościach wziął udział Grzegorz Schetyna, Marszałek Sejmu RP oraz Rafał Jurkowlaniec, Wojewoda Dolnośląski.


Czytaj też:
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto