Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zajrzą do baku

Łukasz Pałka
FOT. PAWEŁ RELIKOWSKI Inspektorzy transportu drogowego sprawdzają również, czy ciężarówki ważą więcej,
FOT. PAWEŁ RELIKOWSKI Inspektorzy transportu drogowego sprawdzają również, czy ciężarówki ważą więcej,
Szykują się częstsze kontrole na drogach Już nie tylko policja i celnicy, ale także inspektorzy transportu drogowego będą mogli sprawdzić, czym jest napędzany silnik w Twoim samochodzie Zgodnie z projektem ...

Szykują się częstsze kontrole na drogach

Już nie tylko policja i celnicy, ale także inspektorzy transportu drogowego będą mogli sprawdzić, czym jest napędzany silnik w Twoim samochodzie

Zgodnie z projektem konsultowanym w rządzie, inspektorzy drogowi będą mogli kontrolować, czy paliwo wlane do baku jest legalne i czy kierowcy nie jeżdżą na znacznie tańszym oleju opałowym. Do tej pory takie uprawnienia mieli tylko policjanci i celnicy. Na razie nowe przepisy obejmą tylko ciężarówki.
– Mam nadzieję, że bardzo szybko dotyczyć będą również samochodów osobowych – mówi Aurelia Kuran-Puszkarska, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych.
Co dwunasty na lewo
Bardzo ją ucieszył najnowszy pomysł Ministerstwa Infrastruktury.
– Szara strefa jest u nas ogromna. Szacujemy, że na nielegalnym paliwie jeździ w tej chwili siedem procent samochodów – mówi Aurelia Kuran-Puszkarska. Według niej po dopuszczeniu do kontroli inspektorów transportu drogowego, ten wskaźnik spadnie nawet o połowę.
Z nowych przepisów jest także zadowolony Arkadiusz Barędziak z wrocławskiej izby celnej.
– Zazwyczaj karzemy mandatami ok. 70 osób miesięcznie – opowiada Barędziak. – Większość osób jeżdżących na oleju opałowym to kierowcy ciężarówek.
– Paliwo jest tak drogie, że wielu przedsiębiorców sięga po nielegalne sposoby, by zaoszczędzić na kosztach transportu – twierdzi Alvin Gajadhur, rzecznik Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Teraz inspektorzy sprawdzają, czy ciężarówki mają wykupione obowiązkowe winiety albo nie są za ciężkie.
Grozić będzie więzienie
Tajemnicą poliszynela jest, że także wielu rolników korzysta z oleju opałowego, zwłaszcza przy pracach polowych. Skąd taka popularność jazdy na nielegalnym paliwie? Kusi różnica w cenach. Olej napędowy jest droższy przede wszystkim dlatego, że minister finansów obciążył go dużo wyższą akcyzą niż opałowy. Im wyższe ceny na stacjach, tym większa skala procederu.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przepisy zatwierdzi jeszcze obecna ekipa rządowa. Z kolei w połowie grudnia wejdą w życie nowe regulacje zmieniające kodeks karny skarbowy. Zgodnie z nimi kierowcy, który używa niewłaściwego oleju, będzie grozić kara do dwóch lat więzienia.

Dają mandaty
W ubiegłym roku policja skontrolowała ponad 34 tys. pojazdów. Za jazdę na nielegalnym paliwie zostało ukaranych ponad dwa tysiące kierowców. Zapłacili mandaty w wysokości od 20 do 50 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto