Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Sierpniowych Postulatów Solidarności Na Wrocławskim Rynku

Arek Gołka
Arek Gołka
Obok Pręgierza stanęła dziś wystawa, przybliżająca sierpniowe postulaty Solidarności z 1980 roku.

Trzy dekady temu w sierpniu rozpoczął się w całej Polsce tzw. karnawał Solidarności. W ciągu niespełna roku do tego ruchu społecznego, działającego pod postacią związku zawodowego, dołączyło około dziesięciu milionów Polaków, by walczyć o swoje prawa. Była to najprawdopodobniej najliczniejsza dobrowolna organizacja w historii ludzkości. Konsekwencja w działaniu opozycjonistów doprowadziła do wygranych przez Solidarność wyborów w 1989 r. i końca komunizmu nie tylko w Polsce, ale w całym bloku wschodnim.

Rewolucyjne postulaty

Z okazji trzydziestolecia powstania Solidarności wrocławski Instytut Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność z Dolnego Śląska przygotowały wystawę "Postulaty sierpniowe", przypominającą o tamtych wydarzeniach i robotniczych postulatach.

Na wystawie możemy zapoznać się ze wszystkimi 21 postulatami strajkujących robotników, czyli m.in: podanie przez władze informacji o sytuacji gospodarczo-społecznej w kraju, przeprowadzenie reform gospodarczych, przestrzegania wolności słowa, skrócenie wieku emerytalnego i reformę służby zdrowia, utworzenie wolnych związków zawodowych i zaprzestania represji politycznych.


Fragment wystawy z historycznym zdjęciemWystawa

Coś więcej niż historia

- Przypominanie o tej części naszej historii jest niezwykle ważne. To co się stało 30 lat temu to był zaczątek takiego powstania ogólnonarodowego, które w konsekwencji obaliło komunizm w całym bloku wschodnim - mówi Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej Solidarności.

Te postulaty to jednak nie tyko historia. Zdaniem wrocławskiego działacza pewne idee sierpniowej Solidarności nadal czekają na spełnienie.

- Ówczesne postulaty są dziś częściowo anachroniczne, mamy inną rzeczywistość, ale w pewnej części są aktualne. Ważne jest uświadomienie młodym ludziom, w jakich realiach ich rodzice żyli. Dla nich nie do pojęcia może być to, że w sklepach nie było jakiś towarów albo były one na kartki. Zresztą do dziś zdarza się, że za założenie związku zawodowego ktoś jest wyrzucany z pracy i prawo nie jest respektowane. Wiele kwestii społecznych wtedy podnoszonych, np. automatyczna waloryzacja wynagrodzeń, jest obecnie ciągle do wcielenia w życie - wyjaśnia.  

Wystawa będzie stała na wrocławskim Rynku do 20 września.



Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa Sierpniowych Postulatów Solidarności Na Wrocławskim Rynku

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto