Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroki Chrzanowa

(ba)
Chrzanowski Rynek jest częścią zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego.
Chrzanowski Rynek jest częścią zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego.
Chrzanów to miasto o średniowiecznym rodowodzie. Leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na małym grzbiecie jurajskim u wylotu Rowu Krzeszowickiego.

Ze znajdujących się tam zabytków sakralnych warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kościół parafialny p. w. św. Mikołaja z gotyckim prezbiterium z przełomu XIV i XV wieku oraz barokową kaplicą św. Stanisława z 1641 r. Dzwonnica pochodzi z XIII-XIV wieku, a do najwartościowszych zbiorów należą m.in. wczesnorenesansowy świecznik spiżowy z 1598 r. i gotycka monstrancja z XV wieku.

W kościele w dzielnicy Kościelec warto z kolei zwrócić uwagę na pochodzący z 1484 roku dzwon ze znakiem górniczym w postaci złożonych na krzyż kilofów. Natomiast w kościele parafialnym p. w. św. Krzyża w Płazie trafimy na prezbiterium z 1526 r. oraz nawę z 1576 roku.

Będąc w Chrzanowie warto też zwrócić uwagę na zespół kamieniczek Rynku z połowy XIX i początku XX wieku oraz sam Rynek będący częścią zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego. Ponadto w mieście trafimy m.in. na:

 pochodzący z końca XVI wieku, zbudowany z miejscowego kamienia, zabytkowy lamus dworski, który obecnie jest siedzibą chrzanowskiego muzeum;

 piętrową plebanię wybudowaną w 1852 roku obok kościoła św. Mikołaja;

 aleję Henryka Loewenfelda, wytyczoną i rozbudowaną na przełomie XIX i XX w. jako drogę łączącą dwór z dworcem kolei krakowsko-wiedeńskiej;

 wybudowany pod koniec XIX wieku w typie dworku "dom Urbańczyka";

 pochodzący z 1895 roku budynek Banku Spółdzielczego;

 klasycystyczny pałac z XVIII/XIX wieku w sołectwie Płaza, w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej.

W Chrzanowie ważne są również miejsca upamiętniające wydarzenia z czasów okupacji niemieckiej. Zaliczamy do nich m.in. mogiłę żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r., głaz pamiątkowy upamiętniający śmierć Żydów oskarżonych o "nielegalny wypiek chleba", Pomnik Zwycięstwa i Wolności ku czci poległych w powiecie chrzanowskim partyzantów Gwardii Ludowej i Armii Ludowej oraz Pomnik Braterstwa i Wdzięczności na miejscu grobów żołnierzy radzieckich poległych w walce o Chrzanów i okolice.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto