Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Wrocławski obchodzi 200-lecie. Kilka lat temu świętował 300 lat

Jerzy Wójcik
Tomasz Hołod
We Wrocławiu trwa właśnie duża międzynarodowa konferencja dotycząca historii Uniwersytetu Wrocławskiego. To jedno z ważniejszych wydarzeń tegorocznych obchodów 200-lecia uczelni. A dokładnie 200-lecia utworzenia pierwszej państwowej uczelni we Wrocławiu. To bardzo istotna różnica, bo wielu wrocławian pamięta, że 9 lat temu Uniwersytet Wrocławski hucznie świętował 300 lat istnienia.

W 2002 r. uczczono założenie we Wrocławiu pierwszej uczelni, czyli Akademii Leopoldyńskiej (w 1702 r). Tegoroczne obchody dotyczą natomiast powołania państwowej uczelni we Wrocławiu, a dokładniej połączenia dwóch szkół. - Król Fryderyk Wilhelm II w 1811 r. połączył Akademię Leopoldyńską i Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą - wyjaśnia prof. Jan Harasimowicz, szef muzeum Uniwersytetu oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów 200-lecia uczelni. - Od tego momentu liczy się istnienie państwowego uniwersytetu we Wrocławiu - dodaje.

Powstał wtedy Śląski Uniwersytet im. Fryderyka Wilhelma z pięcioma (zamiast dwóch dotychczasowych) wydziałami: teologii katolickiej, teologii ewangelickiej, prawa, medycyny i filozofii.

Mamy zatem dwie daty założenia uczelni. Ale to jeszcze nie koniec, bo badacze co roku świętują przecież utworzenie pierwszej polskiej uczelni we Wrocławiu w 1945 r. Uroczystości, nazywane świętem wrocławskiej nauki, przypadają na 15 listopada. Tego dnia w 1945 r. odbył się pierwszy wykład po polsku na jedynej wówczas uczelni: Uniwersytecie i Politechnice Wrocławskiej (bo tak brzmiała oficjalna nazwa). Na okrągłą rocznicę powstania polskiej uczelni we Wrocławiu musimy zatem jeszcze poczekać.

W ramach świętowania 200-lecia państwowego uniwersytetu do Wrocławia zjechali badacze z całego świata. Nie tylko ze znanych ośrodków europejskiej nauki, ale również z USA. Do piątku będą dyskutować w ramach czterech sekcji tematycznych: teologia, filozofia i psychologia; nauki historyczne i filologiczne; matematyka, fizyka i chemia oraz nauki przyrodnicze, rolnicze i medyczne.

Lecz nie jest to jeszcze główny punkt obchodów 200-lecia Uniwersytetu. Kolejna sesja naukowa rozpocznie się 15 listopada, a poza naukowcami wezmą w niej udział prezydenci Niemiec i Polski. Zaplanowano dyskusje m.in. o modelu współczesnej uczelni i jej relacjach z państwem.

Wcześniej, bo na początku listopada ma się ostatecznie zakończyć remont Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmie ono nie tylko całe zachodnie skrzydło gmachu głównego (na lewo od wejścia do budynku przy pl. Uniwersyteckim 1), ale także podziemia. Specjalna jubileuszowa ekspozycja ma liczyć ponad 500 eksponatów, więc będzie co podziwiać.

Ostatnim wydarzeniem jubileuszu będzie spotkanie w Kolonii. Co ciekawe, tamtejsza uczelnia po II wojnie światowej zdecydowała, że jest kontynuatorką tradycji przedwojennego uniwersytetu w ówczesnym Breslau.

Zobacz także: Stypendium socjalne dostaniesz bez zaświadczeń

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto