Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TRZEBNICA. Lekarze przyszyli rękę nieżyjącego mężczyzny pacjentowi, który stracił własną 12 lat temu

Simona Salwirak
– Czuję się lepiej, niż gdybym wygrał w totka miliard złotych – cieszy się Leszek Opoka. Po 12 latach znów ma obie ręce.
fot. Janusz Wójtowicz
– Czuję się lepiej, niż gdybym wygrał w totka miliard złotych – cieszy się Leszek Opoka. Po 12 latach znów ma obie ręce. fot. Janusz Wójtowicz
– To wyjątkowy moment, pierwsza taka operacja w Polsce – cieszy się prof. dr hab. Dariusz Patrzałek z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej AM we Wrocławiu Dawcą ...

– To wyjątkowy moment, pierwsza taka operacja w Polsce – cieszy się prof. dr hab. Dariusz Patrzałek z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej AM
we Wrocławiu

Dawcą kończyny był 43-letni wrocławianin, który zginął po upadku z wysokości. Rodzina zgodziła się, by jego organy posłużyły ludziom czekającym na przeszczepy. Prawa ręka zmarłego trafiła do trzebnickiego szpitala, gdzie działa ośrodek replantacji kończyn.
Do tej pory lekarze, których mistrzem był nieżyjący już profesor Ryszard Kocięba, odnosili sukcesy w przyszywaniu palców i kończyn. Tym razem postanowili dokonać transplantacji ręki pochodzącej od dawcy. W szpitalu czekał na nią Leszek Opoka, 34-latek z Radomia, któremu piła odcięła rękę.
Operacja trwała 11 godzin. – To był niezwykle trudny przeszczep. Najważniejsza w takich przypadkach jest zgodność tkanek, wielkość kończyny, a nawet wiek i płeć dawcy oraz biorcy. Mieliśmy dużo szczęścia – tłumaczy doc. dr Jerzy Jabłecki, szef sześcioosobowego zespołu lekarzy. – Bez zgranego zespołu nie udałoby się. Cieszymy się z sukcesu, ale najważniejsze jest dla nas zdrowie i reakcja pacjenta.
– Czuję się rewelacyjnie. Będę pracować nad rehabilitacją ręki, a później uścisnę dłonie najbliższym – powiedział Leszek Opoka.
– Pacjent odzyska pełną sprawność za rok. Będzie mógł trzymać szklankę, otworzyć drzwi, ścisnąć komuś dłoń na przywitanie – wyjaśnia doc. dr Jabłecki.
– Po tym sukcesie, do szpitala zaczną przyjeżdżać na konsultację inni pacjenci. Liczę, że będziemy mogli im pomóc – powiedział Adam Domanasiewicz, trzebnicki chirurg. •

Pionierski ośrodek
Oddział chirurgii urazowo ortopedycznej powstał w 2004 r. z połączenia Ośrodka Replantacji Kończyn i Mikrochirurgii Ręki i oddziału ortopedii dziecięcej. Znany pod starą nazwą – Ośrodek Replantacji Kończyn i Mikrochirurgii Ręki – zasłynął w 1971 r. wykonaniem pierwszej w Europie operacji przyszycia amputowanej ręki. Zespół prof. Kocięby w latach 70. przeprowadził pierwszą na świecie udaną operację przeszczepienia palców ze stóp w miejsce obu kciuków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto