Sztuczne łzy – poznaj doskonały sposób na nawilżenie oczu!

Materiał informacyjny Dbamooczy.pl
Gruczoły łzowe, które intensywnie pracują podczas płaczu, na co dzień również działają na wysokich obrotach. Ich zadaniem jest produkcja łez, które nawilżają gałkę oczną, zapewniając jej prawidłowe funkcjonowanie. Gdy łzy produkowane są w zbyt małej ilości, pojawia się zespół suchego oka - pieczenie, suchość, swędzenie oczu i uczucie piasku pod powiekami. Aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości, warto zastosować sztuczne łzy.

Znaczenie łez

Niewielka warstwa łez znajduje się na naszej gałce ocznej przez cały czas. Nawilża ją, usuwa z jej powierzchni wszystkie zanieczyszczenia, a także bierze udział w transportowaniu tlenu oraz substancji odżywczych do głębszych warstw, między innymi rogówki i spojówki. Co więcej, łzy ułatwiają również ruchy gałek ocznych, zmniejszając tarcie powiek. Niedobór łez, nazywany zespołem suchego oka może pojawiać się jako objaw niektórych chorób, szczególnie neurologicznych, u kobiet w czasie menopauzy, podczas przyjmowania niektórych leków, a także latem, gdy jest gorąco i sucho. Z problemem niedoboru łez borykają się również osoby, które na co dzień noszą szkła kontaktowe, a także przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach lub spędzające każdego dnia wiele godzin przy komputerze.

Co pomoże na suche oczy?

Osoby, które borykają się z zespołem suchego oka, mogą sobie pomóc poprzez stosowanie kropli nawilżających, nazywanych suchymi łzami. Tworzą one na gałce ocznej film łzowy, który imituje naturalne łzy. Sztuczne łzy mają w składzie takie substancje, które dają efekt nawilżenia już po jednorazowym zastosowaniu. Oprócz sztucznych łez w płynie, dostępne są również ich odpowiedniki w żelu - działają zdecydowanie dłużej. Stosowanie sztucznych łez pozwala niemal natychmiast pozbyć się wszystkich nieprzyjemnych objawów, jak pieczenie, tarcie powiek o gałki oczne, zaczerwienienie czy swędzenie.

Jak stosować sztuczne łzy?

Sztuczne łzy można stosować bez ograniczeń - nie ma żadnych przeciwwskazań do długotrwałego używania. Jeśli jednak nastawiamy się na długie stosowanie, warto wybierać preparaty, które nie zawierają konserwantów. Mogą one bowiem działać drażniąco przy dłuższym zakraplaniu. osoby, które stosują sztuczne łzy na soczewki kontaktowe, szczególnie powinny pilnować braku konserwantów - mają one kiepski wpływ na materiał, z jakiego wykonane są soczewki. Jeśli ktoś stosuje jednocześnie inne krople do oczu, powinien pamiętać, że sztuczne łzy powinny być aplikowane po podaniu innych preparatów. Trzeba przy tym zadbać o kilkunastominutowy odstęp pomiędzy zakraplaniem różnymi kroplami.

Zespół suchego oka to dolegliwość, na którą nie ma lekarstwa - sztuczne łzy są jednak idealnym sposobem, aby pozbyć się wszystkich związanych z nim dolegliwości. Warto po nie sięgnąć od razu, gdy zaczynamy mieć problemy z suchością gałki ocznej. Nawilżające krople do oczu poprawiają komfort życia, nie powodują żadnych skutków ubocznych i można stosować je w sposób ciągły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto