Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przypadki ASF w powiecie kwidzyńskim. Powiatowy Lekarz Weterynarii uspokaja: Przy zachowaniu zasad bioasekuracji nie ma powodów do niepokoju

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Wirus ASF jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych i utrzymuje się długo w środowisku.
Wirus ASF jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych i utrzymuje się długo w środowisku. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) pojawiły się w powiecie kwidzyńskim. Jednak jak zapewnia, Tomasz Gałka Powiatowy Lekarz Weterynarii, przy zachowaniu zasad bioasekuracji nie ma powodów do niepokoju. - Zależy nam, żeby wirus jak najmniej się rozprzestrzeniał.

ASF w powiecie kwidzyńskim

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kwidzynie z pomocą Powiatowego Centrum Kryzysowego zaplanował spotkania z mieszkańcami wszystkich gmin wiejskich powiatu kwidzyńskiego. Ma to związek z pojawieniem się kolejnych przypadków ASF w tym rejonie.

- Od połowy lutego zwiększyła się liczba zarażonych dzików. Na koniec kwartału odnotowaliśmy 55 potwierdzonych wynikiem badania przypadków padłych dzików, to znaczny wzrost. Szczególnie skupiło się to na terenie gminy Kwidzyn. Przypadki ASF pojawiły się także w gminach Ryjewo, Prabuty, Gardeja - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii Tomasz Gałka.

Jak dalej podkreśla, obecność ASF jest szczególnie uciążliwa dla rolników, ponieważ wiąże się to ze zwiększeniem środków ostrożności i tzw. bioasekuracji.

- Wirus ASF jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych i utrzymuje się długo w środowisku. Mogą go przenosić również zwierzęta. Gdy pojawiają się przypadki zarażonych dzików, to nawet wyjście do lasu może być ryzykowne, ale trzeba pamiętać, że ASF nie jest groźny dla człowieka - podkreśla Tomasz Gałka.

Jednak ma on wpływ na czynnik ekonomiczny, ponieważ wpływa na pracę rolników, m.in. na ograniczenie obrotu zwierzętami, koszty środków dezynfekujących i zachowanie szerzej rozumianych warunków bioasekuracji w gospodarstwie, a w skali kraju przy likwidacji ognisk stwierdzonych u trzody chlewnej także koszty związane z ubojem zwierząt, utylizacją zwłok czy badaniami laboratoryjnymi.

- W naszym powiecie nie ma powodów do niepokoju. Nie mamy jeszcze przypadków zarażenia się zwierząt hodowlanych, a odnotowane przypadki ASF dotyczą tylko dzików. Zależy nam, żeby wirus jak najmniej rozprzestrzeniał się w środowisku. Prosimy osoby, które zauważą padłego dzika w terenie o zgłaszanie tego do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii określając szczegółowo miejsce gdzie leżą zwłoki zwierzęcia - tłumaczy T. Gałka.

Spotkania z przedstawicielami kwidzyńskiego PIW, jak tłumaczy Tomasz Gałka, mają na celu przypomnienie rolnikom o zachowaniu ostrożności (m.in. stosowanie środków do dezynfekcji, wykładanie mat przed wjazdami do gospodarstw , utrzymanie kontroli w stosunku do osób postronnych i pojazdów wjeżdżających na teren gospodarstwa, ostrożność w obrocie zwierzętami - te zawsze muszą pochodzić z pewnego źródła i posiadać zaświadczenia od lekarza weterynarii).

Spotkania w sprawie ASF odbędą się w:

  • środę, 17 kwietnia, o godz. 10.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Gardei (ul. Sportowa 7)
  • czwartek, 18 kwietnia, o godz. 10:00 w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Sadlinkach
  • piątek, 19 kwietnia, o godz. 10:00 w sali 22 Urzędu Gminy w Kwidzyn

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto