Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Procentowy przywilej

[email protected]
Najpierw trzeba upewnić się, czy wybrana organizacja pożytku publicznego jest w Krajowym Rejestrze Sądowym Zasilając konto organizacji społecznej, przy nadpłacie podatku, można otrzymać jej kwotę z urzędu ...

Najpierw trzeba upewnić się, czy wybrana organizacja pożytku publicznego jest w Krajowym Rejestrze Sądowym

Zasilając konto organizacji społecznej, przy nadpłacie podatku, można otrzymać jej kwotę z urzędu skarbowego. W naszym kraju jest to zupełnie nowe rozwiązanie

Pod koniec ubiegłego roku minister finansów ogłosił, że ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie od stycznia br. daje możliwość przekazywania takiej organizacji jednego procenta podatku. Chodzi tu przede wszystkim o stowarzyszenia, fundacje, instytucje i organizacje kościołów i związków wyznaniowych.
Można odpisać pieniądze przekazane wyłącznie organizacji zarejestrowanej i wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego. Ponieważ podatnik odpowiada za odliczenia, w swoim dobrze pojętym interesie powinien upewnić się, czy wybrana przez niego organizacja jest w tym rejestrze.

Nie dla wszystkich

Krzysztof Więckiewicz z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że z takiego prawa mogą skorzystać wyłącznie osoby rozliczające się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Mogą one pomniejszyć o 1 proc. należny podatek dochodowy, jaki wynika z rozliczenia w zeznaniu rocznym PIT 36 i PIT 37.
Przedstawiciel resortu podkreśla, że jeżeli ktoś chce skorzystać z tej możliwości rozliczając podatek za 2003 rok - wpłata powinna nastąpić na rachunek bankowy tejże organizacji nie później niż do 30 kwietnia 2004 roku.
Podatek nie zostanie zmniejszony, jeżeli:
* pieniądze zostały wpłacone na rzecz organizacji pożytku publicznego, która prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na wytwarzaniu wyrobów m.in. przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego i spirytusowego;
* wpłata została już odliczona od dochodu oraz od przychodu lub zryczałtowanego podatku.

Można zrobić korektę

W naszym kraju jest to zupełnie nowe rozwiązanie. Obecnie w KRS znajduje się ponad sto organizacji, które uzyskały status pożytku publicznego. Co ma zrobić osoba, która już się rozliczyła z urzędem skarbowym i chce podarować pieniądze stowarzyszeniu, które właśnie pojawiło się w rejestrze?
- W tym roku można złożyć korektę, ale generalnie lepiej zrobić to przed rozliczeniem - wyjaśnia Mirosława Malesa z Ministerstwa Finansów.
W następnych latach pieniądze można będzie podarować, oczywiście, w ciągu całego roku podatkowego.

Trzeba mieć przelew

W innych krajach europejskich tego typu rozwiązania funkcjonują już od lat, choć nieco się różnią od naszego. Gdzie indziej podatnik np. wskazuje urzędowi skarbowemu, jakiej organizacji chce przekazać pieniądze i urząd wypełnia jego wolę.
U nas podatnik sam przekazuje pieniądze na konto wybranej organizacji. Następnie może odpisać je od należnego podatku do wysokości jednego procenta tego podatku. Oczywiście, przekazanie pieniędzy musi być udokumentowane (przelew bankowy lub pocztowy). Jeżeli w rezultacie ktoś będzie miał nadpłatę podatku, otrzymuje zwrot tej kwoty z urzędu skarbowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto