MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Procedury nie powinny zniechęcać

Katarzyna Zimna
infografika: Maciej Dudzik
infografika: Maciej Dudzik
Zamiast płacić kary, przedsiębiorca może zyskać dobrych pracowników Dając pracę osobom niepełnosprawnym, przedsiębiorca nie powinien obawiać się zwiększenia kosztów.

Zamiast płacić kary, przedsiębiorca może zyskać dobrych pracowników
Dając pracę osobom niepełnosprawnym, przedsiębiorca nie powinien obawiać się zwiększenia kosztów. Otrzyma on bowiem dofinansowanie do ich wynagrodzeń, środki na właściwe wyposażenie stanowisk pracy i częściowy zwrot kosztów szkoleń

Wielu pracodawców jest wciąż przekonanych, że to tylko dodatkowe koszty. Trzeba przystosować budynek dla potrzeb osoby na wózku, kupić dodatkowy sprzęt, jeśli niedosłyszy, przeszkolić innych pracowników, by jej pomagali. Poza tym, niepełnosprawny pracuje przez 7, a nie 8 godzin dziennie, ma dodatkowe przerwy i urlopy. Odstraszają też skomplikowane formalności.
– Procedury są rzeczywiście żmudne. Kierując naszych pracowników do ochrony jakiegoś obiektu, musimy zawiadamiać o tym Państwową Inspekcję Pracy, która kontroluje przystosowanie stanowisk pracy. Jest to uciążliwe w przypadku krótkich kontraktów, na przykład jednotygodniowych. Każdorazowo konieczny jest wniosek i wizyta inspektorów – mówi Sebastian Wasila, prezes DGP Dozorbud Grupa Polska w Legnicy.
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne dostaje jednak dofinansowanie, które stanowi rekompensatę za zwiększone koszty pracy.

Dofinansowanie kosztów
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dopłaca do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, pokrywa częściowo koszty tzw. doposażenia stanowisk pracy (np. zakupu dodatkowego sprzętu czy urządzeń, które umożliwią niepełnosprawnemu wykonywanie obowiązków), składek na ubezpieczenia społeczne, szkoleń i zatrudnienia asystenta dla osoby niepełnosprawnej.
Przykładowo, dofinansowania do wynagrodzeń wynoszą:
1 dla zakładów pracy chronionej:
* 50 proc. najniższego wynagrodzenia – na osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności,
* 110 proc. najniższego wynagrodzenia – na osobę ze stopniem umiarkowanym,
* 130 proc. najniższego wynagrodzenia – na osobę ze stopniem znacznym.
Kwoty te zwiększają się jeszcze o 75 proc. w przypadku zatrudniania osoby niepełnosprawnej ze schorzeniami szczególnymi (np. niewidomej, z chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, epilepsją).
2 dla przedsiębiorców z otwartego rynku pracy:
* 70 proc. powyższych kwot
* 90 proc. – gdy zatrudniają osoby ze schorzeniami szczególnymi.
– Formalności związane z rozliczaniem dofinansowań są niestety pracochłonne. Musimy dodatkowo przygotowywać i wysyłać do PFRON-u dokumenty: co miesiąc dane dotyczące każdego pracownika, co dwa miesiące zestawienie zbiorcze, a raz w roku rozliczać się z wykorzystanych środków. Zyskujemy za to środki na wynagrodzenia i refundację składek na ubezpieczenie – mówi Teresa Hawliczek ze Spółdzielni Usługowej Odra we Wrocławiu.

Uczciwi i lojalni
Najwięcej korzyści pracodawcy czerpią jednak od samych pracowników.
– Nasi pracownicy bardzo angażują się w pracę i bardzo ją cenią. Są uczciwi, pracowici i lojalni. Mamy dobre doświadczenia i dlatego zamierzamy zwiększyć zatrudnienie w naszej firmie – mówi Sebastian Wasila. •

Kto płaci kary
Korzyścią bezpośrednią wynikająca z zatrudniania niepełnosprawnych jest dla pracodawcy zwolnienie z obowiązku wpłacania kar na konto Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy nie przyjmują do pracy niepełnosprawnych, a zatrudniają więcej niż 25 osób (w przeliczeniu na pełen etat).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto