Polska Wygrała Z Grecją Na Me U18 68-61 [Foto]

Grecy pokazali charakter, ale Polacy zachowali zimną krew.

Mecz 22 lipca w Orbicie oglądało ponad dwa tysiące kibiców. Fani koszykówki śpiewali na dwie strony boiska, tzw. "druga strona odpowiada", robili meksykańską falę i mocno dopingowali biało-czerwonych w ich drugim występie na Mistrzostwach Europy U18.

Zobacz: Koszykarskie Mistrzostwa Europy Mężczyzn U18 we Wrocławiu [serwis specjalny]

Zawodnicy z Hellady zaskoczyli Polaków mocną, kombinowaną obroną. Na przemian kryli "każdy swego" i stosowali tzw. strefę. Od pierwszych minut dobrze zastawiali bronioną tablicę. Polacy zaczęli od skutecznej gry na obwodzie. Michał Michalak w pierwszej kwarcie trafił trzy "trójki". Biało-czerwoni wygrali tę część 19-15.

W drugiej kwarcie goście wciąż grali ambitnie i próbowali zniwelować przewagę Polaków. Mateusz Ponitka na spółkę z Piotrem Niedźwiedzkim i Przemysławem Karnowskim skutecznie grali pod koszem rywali. Do przerwy było 39-30 dla gospodarzy.

Niebiesko-biali musieli dostać w szatni porządną reprymendę, bo wyszli na plac gry mocno zmotywowani. Mozolnie odrabiali straty. Aż pięć razy trafili zza linii 6,75 m i wyszli na prowadzenie 53-52.

polska grecja me u18 wrocław 22 lipcapolska grecja me u18 wrocław 22 lipcapolska grecja me u18 wrocław 22 lipcapolska grecja me u18 wrocław 22 lipca

Przez dwie pierwsze minuty ostatniej kwarty żadna z drużyn nie potrafiła zdobyć punktów. Wreszcie za trzy punkty trafił Tomasz Gielo, za chwilę punktował Ponitka, a potem dwie ofensywne zbiórki na punkty zamienił Niedźwiedzki i jedną Karnowski. Grecy nie trafiali już z dystansu i nie dogonili biało-czerwonych, którzy wygrali spotkanie 68-61 i zapewnili sobie grę w kolejnej rundzie turnieju.

Polacy trafili z pola 39,3 proc. rzutów przy 35 proc. rywali, zebrali 40 piłek, o jedną mniej niż Grecy, ale za to mieli 17 strat przy 23 gości. Tym razem trener Jerzy Szambelan nie skorzystał z czterech kadrowiczów, a szkoleniowiec Greków desygnował do gry dziesięciu zawodników.

Najlepiej wśród Polaków wypadli: Ponitka (17 pkt. i 8 zb.), Michalak (14 pkt.) oraz Karnowski i Niedźwiedzki (po 12 pkt.). W szeregach Greków wyróżnili się: Giannoulis Larentzakis (17 pkt.) i Petros Melissartos (12 pkt.).