MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z k(l)asą

Justyna Kościelna
O pieniądze z Unii mogą ubiegać się nie tylko przedsiębiorstwa, ale też młodzi ludzie Trzy tysiące euro to w porównaniu z kwotami, jakie otrzymują firmy na rozkręcenie działalności, niedużo.

O pieniądze z Unii mogą ubiegać się nie tylko przedsiębiorstwa, ale też młodzi ludzie
Trzy tysiące euro to w porównaniu z kwotami, jakie otrzymują firmy na rozkręcenie działalności, niedużo. A jednak wystarczyło na cykl szkoleń oraz zapewniło sporą dawkę zabawy. I być może stanie się przyczynkiem do wielkiej sławy. Wszystko dzięki pieniądzom z programu Młodzież w Działaniu
Na najbliższe 7 lat mamy do rozdysponowania ok. 8 mln euro. Warto więc pisać wnioski i starać się o te pieniądze – mówi Karolina Rutkowska, koordynująca program. Tym bardziej że w poprzedniej edycji na 9,5 tys. projektów prawie 6 tys. dostało dofinansowanie. Reszcie aplikujących podziękowano, głównie ze względu na błędy formalne w wypełnianych wnioskach.

Mozaika z Wrocławia
Udało się ich uniknąć Karolinie Kabale, studentce dwóch wrocławskich uczelni: politechniki i uniwersytetu. W imieniu swoim i przyjaciół napisała wniosek o przyznanie grantu w wysokości 3 tys. euro. – Pomyśleliśmy, że to dobra okazja, by zrobić coś fajnego dla siebie i innych. Długo zastanawialiśmy się nad projektem. W końcu ustaliliśmy, że warto by było pokazać wielokulturowość stolicy Dolnego Śląska, jej zróżnicowanie i koloryt – opowiada. Postanowili zorganizować cykl szkoleń dla osób zainteresowanych fotografią i grafiką, a projekt nazwali „Wrocław – mozaika kultur”. Zwieńczeniem całej akcji będzie wystawa na placu Solnym. Temat – różnorodny Wrocław w obiektywie, czyli prace wykonane przez kursantów.

Pomóc sobie i innym
Ale program to nie tylko dofinansowanie ciekawych projektów. Maciek Jędrychowski postanowił z niego skorzystać, bo po studiach chciał wyjechać za granicę – najlepiej do Włoch albo Hiszpanii. Wybór był oczywiście nieprzypadkowy – jest zapalonym kibicem piłkarskim i twierdzi, że jak dobry futbol, to tylko w wydaniu temperamentnych południowców. Na program Młodzież zdecydował się z kilku względów. – Dzięki niemu mogłem podróżować, mieszkać przez rok w innym kraju i jeszcze robić coś pożytecznego dla innych – tłumaczy. Wolontariat trwa od 2 do 12 miesięcy. W zamian za pracę dostaje się kieszonkowe, zakwaterowanie oraz kurs językowy. Wyjechać można do organizacji zajmującej się integracją europejską, tworzeniem wydarzeń kulturalnych czy prowadzeniem świetlicy dla dzieci. Maciek opiekował się osobami niepełnosprawnymi. Z wojaży wrócił po roku, zachwycony. – Pieniędzy na tym nie zarobiłem, ale też nie po to tam jechałem. Te dwanaście miesięcy to była wielka przygoda. Niesamowite emocje, nowe doświadczenie i w dodatku możliwość nauczenia się języka – dodaje.

Doświadczeni sugerują
Jakieś dobre rady? – Trzeba przede wszystkim próbować, próbować, próbować – mówi Karolina Kabała. – Rzadko kiedy udaje się za pierwszym razem napisać dobry wniosek, ja sama miałam aż trzy podejścia. Nie załamywać rąk po pierwszym niepowodzeniu – to także zalecenie Karoliny Rutkowskiej. – Do programu Młodzież w Działaniu można aplikować kilka razy w roku. Jeżeli odrzucamy wnioski, to zawsze z komentarzem, co w nich jest nie tak. Można je poprawiać, udoskonalać i składać na kolejne terminy – mówi. Karolina Kabała dodaje też, że ubiegając się o dotację warto działać w grupie zaufanych ludzi, na których zawsze można polegać. – I dobrze zaplanować budżet, bo to podstawa – dodaje.

Co oni robią
Na program składa się pięć różnych form aktywności, zwanych akcjami.
Akcja 1 – Młodzież dla Europy – to wszelkie działania umożliwiające wyjazdy zagraniczne młodych ludzi oraz wspierające ich inicjatywy.
Akcja 2 – zajmuje się wolontariatem.
Akcja 3 – promuje wymianę i współpracę z różnymi regionami Europy.
Akcja 4 – skierowana jest do organizacji zajmujących się pracą i pomocą nastolatkom.
Akcja 5 – wspiera europejską współpracę w zakresie problematyki i działań młodzieżowych. Szczegóły programu, sposobów aplikacji i warunków uczestnictwa na stronie
internetowej: www.youth.org.pl oraz pod numerami telefonów:
022-622-37-06 oraz 022-628-60-14.

Skąd pieniądze
Młodzież w Działaniu to program Unii Europejskiej prowadzony w latach 2007-2013 i wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym. Ma on umożliwić kontakty międzynarodowe, zachęcić do podejmowania działań na rzecz społeczności lokalnej oraz promować ideę zjednoczonej Europy. Wspiera młodzież nie tylko poprzez finansowanie ich projektów, ale także poprzez udostępnianie informacji, organizowanie szkoleń oraz pomoc w kontaktowaniu się z partnerami w całej Europie i poza jej granicami.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodzież z k(l)asą - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto