MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Masz zmęczone oczy? Zadbaj o nie zanim będzie za późno. Te czynności mogą prowadzić do pogorszenia wzroku oraz rozwoju wielu chorób

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Oczy są jednymi z najważniejszych narządów w organizmie. Dzięki nim mamy możliwość widzenia oraz rozróżniania przedmiotów i barw. 

Jeśli nie dbamy o nie w należyty sposób, nasz wzrok może ulec pogorszeniu. Sprawdź, jakie czynności mogą zwiększyć ryzyko rozwoju wad okulistycznych. 

Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Oczy są jednymi z najważniejszych narządów w organizmie. Dzięki nim mamy możliwość widzenia oraz rozróżniania przedmiotów i barw. Jeśli nie dbamy o nie w należyty sposób, nasz wzrok może ulec pogorszeniu. Sprawdź, jakie czynności mogą zwiększyć ryzyko rozwoju wad okulistycznych. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Prostock-Studio/gettyimages
Obecnie wady wzroku ma około 75 proc. społeczeństwa, a tendencja do ich rozwoju i pogłębiania się ciągle wzrasta. Do najczęstszych schorzeń narządu wzroku wśród Polaków należą krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, jaskra oraz zaćma. Rozwój nowej technologii sprawia, że coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami urządzeń, co znacząco obciąża oczy. Sprawdź, jakie czynności szkodzą oczom oraz mogą zwiększyć ryzyko rozwoju wad wzroku.

Spis treści

Czym jest wada wzroku? Czynniki zwiększające ryzyko wad okulistycznych

Wada wzroku to upośledzenie pracy oka, spowodowane utratą zdolności prawidłowego powstawania obrazu na plamce żółtej oka. Wszelkie dysfunkcje objawiają się poprzez niewyraźne lub rozmazane widzenie.

Bardzo często wady wzroku spowodowane są przez zaburzenie załamania światła zachodzące w oku. Gdy dochodzi do upośledzenia tej czynności chory stopniowo traci ostrość obrazów.

Te nawyki mogą znacznie pogorszyć wzrok. Unikaj ich!

Wśród głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób oraz wad wzroku można wymienić:

 • predyspozycje genetyczne – do najczęstszych dziedzicznych wad wzroku zalicza się krótkowzroczność, astygmatyzm oraz zez,
 • wiek – wraz z procesem starzenia się dochodzi do prezbiopii, czyli starowzroczności,
 • choroby współistniejące – bardzo często na rozwój wad wzroku wpływają inne choroby, w tym cukrzyca, miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze,
 • czynniki środowiskowe – praca w warunkach niekorzystnych dla oczu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju wielu wad okulistycznych.

Choroby oczu jako istotny problem cywilizacyjny

Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że upośledzenie wzroku może dotyczyć prawie 300 mln ludzi na całym świecie, z czego 14 proc. stanowią osoby niewidome.

Według WHO, do najczęstszych wad upośledzenia narządu wzroku należą:

 • wady refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm starczowzroczność) – 42 proc.,
 • zaćma – 33 proc.
 • jaskra – 2 proc.

Obniżenie funkcji widzenia wpływa na znaczne pogorszenie jakości życia. Z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia wynika, że osoby z wadami wzroku dwukrotnie częściej doznają upadków oraz złamań, w porównaniu do osób bez stwierdzonych wad okulistycznych. Dodatkowo chorzy czterokrotnie częściej potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, a co druga osoba z dysfunkcją narządu wzroku wymaga pomocy psychologa.

Niepokojącą informacją jest to, że co trzeci Polak (32 proc. ankietowanych) nigdy nie był u okulisty, nawet w przypadku pojawienia się dolegliwości ze strony narządu wzroku.

Z raportu IOZ wynika również, że wiedza Polaków w zakresie wad wzroku jest bardzo niska, ponieważ tylko 30 proc. ankietowanych deklarowało, że słyszało cokolwiek na temat wad okulistycznych, jednak były to informacje wybiórcze.

Najczęstsze wady wzroku wśród Polaków

Zaburzenia widzenia to najczęstszy powód wizyty u okulisty. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że pogorszenie wzroku może być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości, w tym nawracającego bólu głowy oraz mdłości.

Istnieje wiele wad okulistycznych, jednak do najczęstszych można zaliczyć:

 • krótkowzroczność,
 • dalekowzroczność,
 • astygmatyzm,
 • jaskrę,
 • zaćmę.

Większość wad wzroku można korygować za pomocą okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych oraz zabiegów laserowych. Warto wspomnieć, że nieprawidłowo dobrane okulary lub soczewki mogą pogłębić wadę wzroku i znacząco obniżyć komfort życia.

Szacuje się, że wadę wzroku ma prawie 75 proc. Polaków, a połowa z nich nie korzysta regularnie z usług okulisty.

Krótkowzroczność, inaczej nazywana myopią polega na uwypukleniu rogówki i soczewki oka. W efekcie, aby zobaczyć dokładnie obraz należy go przybliżyć. Krótkowzroczność jest dziedziczna, jednak można ją nabyć podczas częstego i długiego korzystania z komputera.

Dalekowzroczność, często nazywana hyperopią polega na powstawaniu obrazu za siatkówką zamiast na niej. Aby zobaczyć wyraźnie obraz należy go oddalić. Dalekowzroczność jest cechą dziedziczną, a dzieci z hyperopią są nadwzroczne, jednak wraz z ich rozwojem wada maleje. Schorzenie bardzo często występuje razem z zezem zbieżnym.

Astygmatyzm jest wadą stabilną i nie pogłębia się wraz z wiekiem. Polega na nieprawidłowym załamaniu światła, czego konsekwencją jest przemęczenie i uczucie pieczenia narządu wzroku. Bardzo często astygmatyzm występuje z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, dlatego jest trudny do zdiagnozowania.

Jaskra to schorzenie nerwu wzrokowego, które polega na jego postępującym zaniku. Destrukcja nerwu jest nieodwracalna, a nieleczona może prowadzić do ślepoty. W zależności od specyfiki choroby stosuje się różne metody leczenia, mające na celu zatrzymanie postępu choroby.

Zaćma, często nazywana również kataraktą jest natomiast schorzeniem, polegającym na zmętnieniu soczewki. Mętnienie jest naturalnym procesem starzenia się. Głównym objawem zaćmy jest obniżenie ostrości wzroku oraz dwojenie się obrazu.

Te nawyki mogą znacznie pogorszyć wzrok. Unikaj ich!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz zmęczone oczy? Zadbaj o nie zanim będzie za późno. Te czynności mogą prowadzić do pogorszenia wzroku oraz rozwoju wielu chorób - Strona Zdrowia

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto