MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kwadrans do Europy

Agata Ałykow
Zaledwie dwa tygodnie mają eksporterzy, by na nowo zarejestrować się w urzędach skarbowych. Jeśli nie zdążą do 1 maja, to wysłanie towaru za granicę może ich drogo kosztować Eksporterzy mają prawo do zerowej stawki ...

Zaledwie dwa tygodnie mają eksporterzy, by na nowo zarejestrować się w urzędach skarbowych. Jeśli nie zdążą do 1 maja, to wysłanie towaru za granicę może ich drogo kosztować

Eksporterzy mają prawo do zerowej stawki podatku VAT. Gdyby któryś z nich dokonał transakcji w maju bez zarejestrowania się w skarbówce, to zostanie obciążony podatkiem w wysokości 22 proc. Krótko mówiąc - pójdzie z torbami.
Na Dolnym Śląsku operacja rejestracji dotyczy ponad 6 tys. tysięcy firm. Pierwsi interesanci pojawili się w urzędach skarbowych już w miniony piątek. Wczoraj jednak większość z nich świeciła pustkami.
- Procedura nie jest skomplikowana. Wszystko trwa nie dłużej niż kwadrans, dlatego na załatwienie czeka tylko kilka osób. Dłuższych kolejek spodziewamy się za kilka dni, a największych tuż przed 1 maja. Na razie jesteśmy bombardowani telefonami – opowiadają urzędnicy skarbówek.
Najbardziej oblężony jest Dolnośląski Urząd Skarbowy, pod który podlegają większe firmy z całego regionu.
- Jak zajdzie taka potrzeba wydłużymy godziny pracy - zapowiada Dariusz Detyna, zastępca naczelnika DUS ds. podatków pośrednich.
Ile czasu firma musi czekać od momentu złożenia wniosku na rejestrację?
- Trudno dokładnie określić, jak długo to potrwa, ale nie powinno dłużej niż tydzień – mówi Michał Szczypior z urzędu skarbowego Wrocław–Śródmieście.
Zanim urzędnik przystawi pieczątkę pod unijnym dokumentem rejestracyjnym, sprawdzana jest dokładnie tożsamość przedsiębiorcy.
- Chodzi o to, by uniknąć oszustw. Nie chcemy, żeby ktoś nieuczciwy podszył się pod podatnika – twierdzi Michał Szczypior.
Zapewne mniej rygorystycznie kontrolowani będą finansowi potentaci.
- Ich dokumenty mamy w archiwum. Aktualizowali je, gdy przenosili się do nas w styczniu – usłyszeliśmy w DUS.
Informacja o każdej firmie, zarejestrowanej według unijnych norm, trafi do Warszawy.
- Wpiszemy firmę do naszej ewidencji, a przy okazji sprawdzimy, czy wszystkie sprawy podatkowe ma załatwione – mówi Anna Sobolewska z biura prasowego resortu finansów.
Polskie firmy z nowymi numerami rejestrowymi trafią do europejskiemu systemu wymiany informacji skarbowej VIES. Dzięki niemu można sprawdzić uczciwość partnera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto