Komputerowe Badanie Stóp we Wrocławiu - uwolnij się od bólu stóp!

Materiał informacyjny footlab.pl
Nasze stopy to jeden z zadziwiających elementów konstrukcji człowieka. Składają się w sumie z 26 kości połączonych przez misternie umiejscowione stawy, więzadła i ścięgna. Każdego dnia są bardzo eksploatowane, a od ich zdrowia zależy prawidłowa postawa całego naszego ciała. Nic więc dziwnego, że gdy coś im dolega, odczuwamy to nie tylko w samych stopach, ale także poprzez bóle kręgosłupa, kolan, bioder i stawów. Z tego względu każdemu z nas powinno zależeć na utrzymaniu stóp w zdrowiu, a to wymaga okazania im szczególnej uwagi i troski. W jakim zakresie?

Zdrowe stopy – czyli jakie?

Co właściwie rozumiemy pod określeniem zdrowych stóp? Mówiąc ogólnie, zdrowa stopa to taka, która posiada prawidłową budowę, odpowiednio rozwinięte mięśnie, a co za tym idzie, stanowi podparcie dla całego ciała, pozwala utrzymać prawidłową postawę oraz zapewnia prosty, sprężysty chód. Zdrowe stopy nie powinny boleć, zwłaszcza podczas uprawiania pewnych sportów, na przykład biegania. Niestety, nasze stopy są też bardzo narażone na kontuzje, urazy i różne dolegliwości, które stopniowo upośledzają ich funkcje. Co gorsza, często dzieje się to w sposób nieoczywisty, dla nas niezauważalny, przez co pojawiających się różnego pochodzenia bólów zupełnie nie łączymy z kondycją naszych stóp. Jak więc we właściwy sposób o nie dbać?

Profilaktyka to podstawa

Nie od dziś jesteśmy zachęcani do regularnego robienia badań kontrolnych – badań krwi, moczu, w przypadku kobiet badań ginekologicznych itd. Takie profilaktyczne działanie ma wiele korzyści, przede wszystkim pozwala wykryć pewne nieprawidłowości jeszcze na etapie, gdy nie widzimy objawów choroby. A co za tym idzie, łatwiej wyleczyć schorzenie w jego wczesnym stadium. Jeśli chodzi o nasze stopy, traktujemy je nieco po macoszemu i często wręcz lekceważymy oczywiste objawy, jak chociażby zmiany w wyglądzie, opuchliznę czy przewlekły ból. Tymczasem w przypadku stóp profilaktyka także ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia! Obecnie mamy ogromne możliwości w zakresie diagnostyki chorób stóp, które z kolei przekładają się na świetne rezultaty leczenia.

Diagnostyka komputerowa stóp – na czym polega?

Obecnie najpopularniejszą i najskuteczniejszą formą określenia, co dolega naszym stopom, jest komputerowe badanie stóp. Precyzja badania w połączeniu ze szczegółowym wywiadem z pacjentem sprawiają, że lekarz może postawić właściwą diagnozę, a następnie dobrać sposób leczenia. Może to być zestaw ćwiczeń, ale też ortopedyczne wkładki bądź obuwie wykonywane na indywidualne zamówienie. Na czym polega wspomniane badanie komputerowe? Omówmy to na przykładzie oferty kliniki FOOTLAB, oferującej swoje usługi we Wrocławiu i Lubinie. Zajmuje się profesjonalnym badaniem stóp oraz na jego podstawie dobiera wkładki i buty poprawiające komfort chodzenia i wspomagające leczenie wielu schorzeń stóp, takich jak haluksy, płaskostopia podłużne i poprzeczne czy ostrogi piętowe.

Klinika oferuje szczegółowe badanie diagnostyczne składające się z dwóch elementów:

· SKANER 2D (badanie podstawowe)

To precyzyjne urządzenie służy do zapisu pomiaru stóp wykonywanego cyfrowo, w dwóch wymiarach. Skaner 2D używany jest wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem pedoffice®, które pomaga lekarzowi postawić trafną diagnozę i na jej podstawie dobrać odpowiedni typ wkładek ortopedycznych do obuwia oraz materiał, z jakiego mają one zostać wykonane.

· PLATFORMA POMIAROWA CURREX (badanie rozszerzone)

Kolejne wykonywane badanie stóp to dynamiczne badanie stóp podczas chodzenia na specjalnej platformie pomiarowej CURREX. Takie badanie umożliwia uzyskanie szerszego spectrum informacji o stanie zdrowia naszych stóp, w porównaniu z badaniem statycznym na skanerze 2D. Część aktywna ścieżki pomiarowej jest wyposażona w sensory pojemnościowe charakteryzujące się bardzo wysoką czułością. Dzięki temu badanie pozwala lekarzowi uzyskać pełny i szczegółowy obraz dynamiki chodu, ułożenia stopy od momentu dotknięcia do oderwania jej od powierzchni, nacisku na podłoże oraz rozkładu ciężaru. Oprócz badania dynamicznego można wykonać również badanie statyczne i uzyskać na przykład procentowy rozkład nacisku stóp na podłoże. Platforma pomiarowa CURREX współpracuje z dedykowanym oprogramowaniem Pressureped®, które przesyła pełne dane pomiarowe do modułu projektowania.

Indywidualne wkładki ortopedyczne i obuwie profilaktyczne – jak wygląda projekt?

Po wykonaniu komputerowego badania stóp pora na wykonanie wstępnego projektu dopasowanych indywidualnie wkładek ortopedycznych bądź obuwia profilaktycznego. Jak przebiega ten etap? On również dzieli się na kilka elementów:

· Lekarz wprowadza do programu korekcje, dobiera typ wkładki lub obuwia do zdiagnozowanego schorzenia i przewidywanej funkcji produktu, ponadto wybiera odpowiedni materiał, rodzaj wyściółki i inne ważne parametry.

· Dane pomiarowe oraz zalecenia lekarskie zostają przesłane do programu Pedcad Insole Designer®. Na ich podstawie specjaliści wykonują projekt wkładek lub obuwia, a następnie kodują go w formacie odpowiednim dla frezarki 3D sterowanej komputerowo.

· Produkcja odbywa się z wykorzystaniem certyfikowanych materiałów, na wspomnianej już frezarce 3D sterowanej komputerowo.

Dlaczego warto skorzystać z komputerowej diagnostyki stóp?

Komputerowe badanie stóp to coś, z czego powinien skorzystać każdy z nas. Wiele wad i schorzeń naszych stóp nie jest widocznych gołym okiem. Możemy więc latami borykać się z jakimś problemem, nawet o tym nie wiedząc. Jednak nieodpowiedni dobór obuwia z czasem zaowocuje pogłębieniem się tego problemu, przez co może być już za późno na interwencję, a zmiany okażą się nieodwracalne. Lepiej temu zapobiec! Wykonując komputerowe badanie stóp, mamy pewność co do trafności wyniku, a indywidualny dobór korekcyjnych wkładek lub obuwia jest zdecydowanie lepszy i skuteczniejszy niż zakup tradycyjnych, gotowych produktów ortopedycznych dostępnych na rynku. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o badaniu stóp oraz o tym, jak na co dzień dbać o ich zdrowie, zajrzyj na stronę internetową wspomnianej kliniki FOOTLAB (footlab.pl). A kto wie, może zechcesz od razu umówić się na badanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto